Így élhet még tovább a kutyánk

Az alábbiakat érdemes megfogadni, ha azt szeretnénk, hogy a kutyánk hosszú és egészséges életet éljen.

Nemrég egy portugál faluban élő kutyát, Bobit kiáltotta ki a világ legidősebb élő kutyájának a Guinness Világrekordok. Az eb májusban ünnepli a 31. születésnapját, ami jócskán meghaladja azt az életkort, amelyre egy kutya örökbefogadásának vagy vásárlásának pillanatában számítunk. Persze gazdiként reménykedünk benne, hogy kedvencünk minél tovább az életünk része lesz, jó egészségben – ennek érdekében pedig az alábbiakat mindenképp érdemes megfogadni a Washington Post cikke szerint.

egy fiatal nő  és akita kutyája
Minden gazdi abban reménykedik, hogy kedvence minél tovább az életük része lesz. Fotó: Getty Images

A boldog és egészséges élet titka

A kutyáknál a várható élettartam és a betegségekre való hajlam fajtánként változik. Viszont ahogy nálunk, embereknél, úgy náluk sem mindent a gének határoznak meg: minden kutyatulajdonos sokat tehet azért, hogy kedvence hosszabb életet éljen – boldogan, egészségesen. 

Szakértők szerint az egyik legfontosabb tényező az egészséges testsúly fenntartása. Nemcsak a minőségi eledel fontos, hanem a túltáplálás elkerülése is, hiszen ahogy telik az idő, a pluszsúly egyre több gondot okozhat: egyrészt számos egészségügyi problémára hajlamosít, másrészt pedig nehezebbé teheti az olyan mozgásszervi betegségek kezelését, mint az ízületi gyulladás vagy a szalagszakadás.

Az is fontos, hogy a kutyát rendszeresen, de legalább évente egy vagy két alkalommal elvigyük az állatorvoshoz egy átfogó ellenőrzésre. Legyen mindig időben beoltva, nézessük meg a fogait, és szükség esetén csináltassunk vérvételt, hogy tényleg minden rendben van-e. 

Változást látunk a kutyán? Irány az állatorvos!
Akinek idős kutyája van, és úgy látja, változott az eb viselkedése vagy állapota – például kevesebbet eszik vagy lelassult –, előfordul, hogy az állat életkorára fogja a változást. Érdemes viszont ezeket a jelzéseket komolyan venni, és felkeresni a kutyával az állatorvost, hiszen számos betegség időben történő felismerése akár jelentősen meghosszabbíthatja négylábú társunk életét!

A fizikai és szellemi aktivitás szintén kulcsfontosságú. Vigyük kutyánkat rendszeresen sétálni, esetleg egy kicsit kocoghatunk is vele. Azonban ne várjunk el tőle többet, mint amit a kutya fajtája, életkora és képességei megengednek. Ha kedvencünk már nem bírja a 10 kilométeres túrázást, vigyük le naponta többször rövidebb időszakokra. A mentális stimuláció pedig nagyszerűen teljesíthető, ha jutalomfalatokat rejtünk el kedvencünknek, illetve ha más kutyákkal is tud időt tölteni. 

Ugyanakkor sok állatorvos egyetért abban, hogy nem szabad görcsösen az élettartam meghosszabbítására hajtani. Inkább arra fókuszáljunk, hogy kutyánknak a lehető legjobb életminőséget tudjuk biztosítani, akármeddig éljen is – hiszen gazdiként az ő boldogsága a legfontosabb számunkra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Kevés fátyolfelhő várható, de helyenként még továbbra is magasra törhetnek a gomolyfelhők, amelyekből zápor, zivatar előfordulhat. Gyenge vagy mérsékelt lesz a légmozgás. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. Ma fokozatosan megszűnik a fronthatás, a kellemetlen tünetek elmúlnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra