Ismét fertőz a kutyák réme

Nemcsak az embereknél, de a négylábúaknál is beköszöntött a felső légúti fertőzések szezonja: a kennelköhögés rendkívül ragályos légcső- és hörgőgyulladás, amely jellemzően csoportban tartott, kutyatársaságot gyakran látogató kedvenceket érint.

A görcsös köhögéssel járó betegség általában néhány hét alatt gyógyul, de rendkívül kellemetlen élmény mind a kutya , mind a gazdája számára - éppen ezért kiemelten fontos, hogy a kutyapanziókban, kiállításon, kutyaiskolában vagy futtatókban megforduló kutyákat megfelelően immunizáljuk.

Így adhatunk be gyógyszert a kutyának Gazdiként az egyik legnehezebb kihívást az jelenti, ha valamilyen okból szájon át alkalmazható gyógyszert kell adnunk a kutyánknak vagy a macskánknak. Szerencsére az elsőre lehetetlennek tűnő feladatot nagyban megkönnyíti, ha elsajátítunk néhány alapvető trükköt. Részletekért kattintson !

A természetes védettség, amelyet a kutyakölykök születésükkor kaphatnak, ha vakcinázott volt az anya, hat- és tizenkét hetes kor között kezd el csökkenni: a kiskutyák kezdő oltásainak beadatását ebben az életkorban szükséges elkezdeni, a teljes védettséget nyújtó immunizálást pedig az állat élete végéig tartó emlékeztetőoltásokkal érhetjük el - de inkább csak egyéb fertőző betegségekkel szemben. A kennelköhögés esetében ugyanis a kevert kóroktan miatt nehéz elérni a teljes védettséget, de legalább nagymértékben csökkenthető a fertőződés lehetősége.

Ha a kutya sokat jár közösségbe, kutyaiskolába vagy futtatóba, akkor érdemes a jogszabályi előíráshoz kötött veszettség, valamint a kombinált oltások mellett a kennelköhögés ellen is beoltatni.

Akár 80 százalékos is lehet a morbiditás

A kennelköhögés rendkívül ragályos felső légúti betegség, amely főként a csoportosan tartott kutyák légzőszervrendszerét támadja meg. Rendszerint több kórokozó együttes hatása miatt alakul ki: a kórokozók között megtalálhatóak a parainfluenza-, az adeno-, a herpesz-, a reo-, valamint a szopornyica vírus, a baktériumok közül pedig a légúti megbetegedést okozó Bordetella bronchiseptica okozza leggyakrabban a másodlagos fertőzést.

Közvetlen "orr az orrhoz" érintkezéssel is terjed
Közvetlen "orr az orrhoz" érintkezéssel is terjed

A kennelköhögés, ahogy neve is utal rá, köhögéssel és tüsszögéssel, valamint közvetlen, "orr az orrhoz" érintkezéssel terjed. A kutyákat leginkább akkor veszélyezteti a fertőzés, amikor olyan helyen tartózkodnak, ahol több kutya is van: ilyen hely lehet például a kutyapanzió, a kennel, egy kiállítás, a kutyaiskola, a park, sőt akár az állatorvosi rendelő várószobája is.

Görcsös, száraz köhögés - figyeljünk az első tünetekre!

"A betegség bármely életkorban megbetegítheti a kutyát, legjellemzőbb tünete pedig az érdes, száraz, görcsös köhögés, amely nagyon hasonlít az embereknél jelentkező szamárköhögéshez. A száraz, csattanós köhögés mellett már kezdetekben kialakulhat enyhe láz, valamint szintén gyakori tünet a hirtelen étvágyvesztés. Ritkán ugyan, de a megbetegedés tüdőgyulladássá is alakulhat, ilyenkor a száraz köhögést felszakadó, hurutos köhögés váltja fel. Mindkét esetben szükség van orvosi kezelésre, amely szerencsés esetben hamar meghozza eredményét, de gyakran el is húzódhat a teljes gyógyulás a másodlagos fertőzések miatt." - hívja fel a figyelmet dr. Bollók Árpád, az MSD Animal Health szakértője.

"A köhögés mértéke általában 5 nap alatt enyhül, azonban a betegség akár 20 napig is elhúzódhat. Kölyköknél vagy idősebb kutyáknál, illetve azoknál a kedvenceknél, akik egyidejűleg más betegségben is szenvednek akár végzetes kimenetelűek is lehetnek a szövődmények, ezért különösen fontos, hogy a gazdik időben felkeressék az állatorvost" - figyelmeztet a szakértő.

A betegséget könnyebb megelőzni, mint gyógyítani!

"A betegség több kórokozója ellen is létezik hatékony vakcina, ezért ha a kutya rendszeresen érintkezik más kutyákkal a napi séta közben, vagy például kennelben tartják más kutyákkal, kutyapanzióba kerül, kutyaiskolába jár, esetleg kiállításon vesz részt, akkor az előzetes immunizálás erősen ajánlott. A háromhetes kor felett adható védőoltást érdemes évente megismételni" - hangsúlyozta dr. Bollók Árpád.

Forrás: kisallatorvos.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra