Köztudott, hogy a túlsúly és az elhízás számos egészségügyi problémával, például koszorúér-betegséggel, magas vérnyomással, stroke-kal, cukorbetegséggel, alvási apnoéval és porckopással hozható összefüggésbe. Szintén gyakran alakul ki túlsúlyhoz kapcsolódva visszérbetegség. Összességében az emberek közel felénél kialakul visszeresség életük során, de súlyproblémák esetén magasabb az előfordulása.
Hogyan alakul ki túlsúly esetén a visszér?
Az elhízás vénás elégtelenséghez vezethet, vagy súlyosbíthatja azt. Ekkor a vénák nehezen tudják visszajuttatni a vért a szívbe, elsősorban a billentyűk működési zavara miatt. A plusz testsúly okozta többletnyomás megterhelheti ezeket a billentyűket, megakadályozva, hogy megfelelően záródjanak. A vér visszaáramlása és a vénákban történő felgyülemlése pedig számos kellemetlen tünetet és szövődményt okozhat.
A probléma mögött meghúzódó mechanizmusok megértése kulcsfontosságú. A vénák, különösen az alsó végtagokban, egyirányú billentyűkkel segítségével igyekeznek megakadályozni a visszaáramlást, miközben a vér a gravitációval szemben a szív felé áramlik. Ha ezek a billentyűk meggyengülnek – gyakran a plusz súly okozta terhelés miatt –, az a vér pangását és a vénák megduzzadását okozhatja. Mindez nehézségérzetként, duzzanatként és fájdalomként jelentkezhet az érintett végtagokban.
A visszér tehát fájdalmat és kellemetlenséget okozhat, míg a seprűvénák, bár általában nem fájdalmasak, a mögöttes vénás elégtelenségre utalhatnak. A mélyvénás trombózis lehetősége különösen aggasztó, mivel életveszélyes szövődményekhez, például tüdőembóliához vezethet, ha egy vérrög kimozdul és a tüdőbe jut. Ezen kockázatok felismerése az első lépés az elhízással összefüggő vénás rendellenességek kezelése és gyógyítása felé.
Nem látható, de létező visszerek
Túlsúlyos emberek esetében a visszerek nem feltétlenül láthatóak egyértelműen, mégis léteznek és tüneteket okozhatnak. Kellemetlen érzéseket, nehézláb-érzést a vádliban, éjszakai görcsöket, lábkiütést, lábdagadást, fáradtságot és nyugtalanságot a lábakban. Mivel nem láthatóak, az érintettek gyakran nem is gondolnak a vénákra a lábfájdalom okaként, és a kellemetlenséget és egyéb tüneteket pusztán a testsúlyuknak tulajdonítják. Általában csak akkor kérnek segítséget a betegek, ha a tünetek súlyosbodnak, vagy másodlagos elváltozások jelentkeznek, például látható visszérképződés a bőr felszínén, bőrelszíneződés, fekélyek, viszketés.
Annak megállapítására, hogy a visszerek okozzák-e a felmerülő problémákat, általában ultrahangvizsgálatot végeznek,. A vizsgálat megmutatja a mélyebben fekvő ereket, valamint segít meghatározni, hogy fenáll-e vénás betegség, és ha igen, akkor annak milyen az eloszlása és súlyossága.
A fizikai aktivitás és az életmódváltás kulcsfontosságú
A testmozgás a vénás egészség megőrzésének egyik sarokköve, különösen az elhízással küzdők számára. A rendszeres testmozgás elősegíti az egészséges véráramlást, és erősíti a vénás rendszert támogató izmokat. A túlsúlyos emberek számára különösen előnyösek lehetnek az olyan alacsony terhelést jelentő tevékenységek, mint az úszás, a kerékpározás vagy a gyaloglás. Ezek a gyakorlatok anélkül javíthatják a vérkeringést, hogy túlzottan megterhelnék az ízületeket. Ezenkívül a mozgás beépítése a napi rutinba segíthet ellensúlyozni a hosszan tartó ülés vagy állás hatásait, amelyek tovább súlyosbíthatják a vénás elégtelenséget, így a visszérbetegséget.