Veszélyes színezék lehet az élelmiszerekben

Ezentúl nem tekinthető biztonságosnak az élelmiszerek színezékeként használt titán-dioxid - tette közzé az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA). A E171 jelű adalékanyag további sorsáról az Európai Bizottság dönt majd.

Kíváncsi rá, milyen adalékanyagokat talál a kedvenc ételeiben? Segítünk eligazodni! Részletek itt.

Az Európai Unió rendszeresen felülvizsgálja az adalékanyagokat, ahogy újabb és újabb tudományos adatok születnek a témában.

A fehér szín eléréséhez használt titán-dioxidot tavaly márciusban kezdte részletesen kivizsgálni az EFSA - olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfői közleményében . Az EFSA szakértői végül - figyelembe véve minden releváns tudományos kutatási eredményt - arra a következtetésre jutottak, hogy a titán-dioxid élelmiszer-adalékanyagként történő felhasználása többé nem tekinthető biztonságosnak.

Titán-dioxid számos élelmiszeripari és egyéb termékben előfordul színezékként
Titán-dioxid számos élelmiszeripari és egyéb termékben előfordul színezékként

A döntést jelentősen meghatározta, hogy a titán-dioxid részecskék elfogyasztása után nem zárható ki a genotoxikus hatás, magyarán fennáll a kockázat, hogy a vegyület károsítja az emberi DNS-t. Éppen ezért az adalékanyag napi bevitelének biztonságos szintjét sem lehet meghatározni. Annak ellenére, hogy szájon át elfogyasztva a titán-dioxid részecskék csekély mértékben szívódnak fel csupán, hosszú távon mégis felhalmozódhatnak a szervezetben.

Az EFSA kockázatértékelése alapján az Európai Bizottság dönt majd - a tagállamok bevonásával - a további szükséges intézkedésekről. A Tudatos Vásárló adatbázisa szerint az alábbi termékek előállítása során alkalmaznak elsősorban titán-dioxidot:

  • drazsék;
  • rágógumik;
  • bevonatok;
  • kozmetikumok, gyógyszerek és fényvédőszerek;
  • titánfehér néven a festékiparban is fontos pigment.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra