Tele vannak szeméttel a hegyek

Egyre szennyezettebbek és melegebbek a hegycsúcsok a Mount Everest térségében, a gleccserek pedig olyan riasztó ütemben olvadnak, hogy a jövőben még veszélyesebb lesz a világ legmagasabb hegycsúcsainak megmászása.

Rengeteg szennyezőanyagot találtak az amerikai tudósok. Az anyagok mélyen beleivódtak a hóba, sötétre színezve a havat. "A hó burkot képez a kis szennyrészecskék körül, csapdába ejtve és a mélyebb rétegekbe szállítva azokat" - magyarázta John All, a Western Washington Egyetem professzora. A szakember és csapata a Mount Everesten és a környező csúcsokon heteken át vizsgálta a hó tisztaságát, a hegyek lábánál pedig a növényeket elemezték.

hegy, hegycsúcs, Mount Everest, szemét, hulladék, környezetszennyezés, globális felmelegedés, klímaváltozás
A tavaszi takarítási akció során 10,8 tonna szemetet hoztak le a hegyről. Fotó: 123rf

Az olvadás is nagy gondokat okoz

Eltűnhet a világörökségi helyszíneken lévő gleccserek jelentős része a század végéig. Ez jelentősen befolyásolná az ivóvízforrások hozzáférhetőségét, a tengerszint emelkedését és az időjárás alakulását is. A részleteket itt olvashatja el!

Az emelkedő hőmérséklet nagyon gyorsan megolvasztja a havat és a gleccsereket a Mount Everesten, a gleccserek drámaian húzódnak vissza a globális felmelegedés következtében. Mivel zsugorodnak, a jégmezők a jövőben egyre veszélyesebbek lesznek a hegymászók számára - fejtette ki a kutató. John All és társai hasonló kutatást végeztek 2009-ben is. Elmondásuk szerint az elmúlt 10 év alatt sok minden megváltozott a hegyekben, ami aggodalomra adhat okot a gleccserek hosszú távú fennmaradását illetően.

A szemét egy részét már összegyűjtötték

A közelmúltban egyébként "tavaszi nagytakarítást" tartottak a Mount Everest-en, így a déli, nepáli oldala viszonylag tiszta lett. A legfelső, 4-es táborban összegyűlt szemétnek azonban csak kis részét sikerült lehozni a rossz időjárás miatt. A takarítási akciót koordináló turisztikai minisztérium adatai szerint 10,8 tonna szemetet hoztak le a hegyről, az összeset a 3-as táborig bezárólag. A 4-es táborban, 8300 méteres magasságban összegyűjtött 711 kilogramm szemétből azonban csak alig több mint 300 kilónyit tudtak eltakarítani a kedvezőtlen időjárás és a létszámhiány miatt.

A begyűjtött és lehozott szemétből héttonnányi újrahasznosíthatót Katmanduba szállítottak feldolgozásra, a romlandó hulladékot pedig a környékbeli falvakban égették el. Az akció során lehoztak négy holttestet is, azokon egy katmandui egyetemi klinikán végeznek igazságügyi orvosszakértői vizsgálatokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra