Rengetegen fulladtak vízbe az utóbbi években

Két és fél millióan fulladtak vízbe az utóbbi tíz évben az az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleménye szerint. Elsősorban a gyerekeket és a fiatal felnőtteket veszélyezteti a fulladásos halál.

Az utóbbi tíz évben 2,5 millióan fulladtak vízbe a világon - emlékeztetett pénteken a WHO. Hogy a veszélyre felhívják a figyelmet, július 25-ét - idén először - a vízbefúlás megelőzésének világnapjává nyilvánították.

Az egyik legnagyobb nyári veszély A vízbe fulladás az egyik legnagyobb nyári veszély: szinte mindennap érkezik egy-egy tragikus hír a vízben eltűnt gyerekekről, emberekről. Kattintson a részletekért!

A WHO sajtóközleménye szerint elsősorban a fiatal felnőtteket és a gyerekeket fenyegeti vízbe fulladásos halál, a 2,5 millió áldozat több mint fele 30 évnél fiatalabb volt. Ami a földrajzi megoszlást illeti, a szegényebb országokban és főként Ázsiában gyakoribb a vízbe fulladás. Az összes eset 60 százaléka Délkelet-Ázsiában és a Csendes-óceán nyugati részén történt.

A gyerekekre különösen oda kell figyelni a strandokon. Fotó: Getty Images
A gyerekekre különösen oda kell figyelni a strandokon. Fotó: Getty Images

Sokszor nehezen ismerjük fel, hogy valaki bajban van

A vízbefulladásos balesetek túlnyomó többsége a nyári időszakra esik, így ezekben a hónapokban különösen fontos felhívni a figyelmet a strandok veszélyeire. Szakemberek gyakran figyelmeztetnek: a vízbe fulladás viszonylag gyorsan és sokszor észrevétlenül történik, melyre egyáltalán nem jellemző az, amit a fulladáshoz önkéntelenül társítunk: nem jár csapkodással, segélykiáltásokkal.

Ezt az állapotot az avatatlan szemek gyakran nem tudják veszélyhelyzetként értelmezni, sokszor csak úgy látják, mintha valaki a vízben játszana. Ráadásul ezek a reakciók nagyon rövid ideig, mindössze 20-60 másodpercig tartanak az áldozat elsüllyedése előtt. Hogy milyen jelek utalhatnak a bajra, arról bővebben korábbi cikkünkben írtunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra