Műtüdővel mentették meg a koronavírusos kismamákat

Műtüdővel, vagyis ECMO-kezeléssel mentették meg két kismama életét Szegeden.

Két koronavírusos kismama életét is egy speciális műtüdős kezeléssel, a keringési- és légzőrendszer pótlását hosszabb időre biztosító ECMO-berendezéssel mentették meg Szegeden. Az édesanyák és az újszülöttek jól vannak, állapotuk azóta sem romlott.

Tüdőátültetés COVID után: "nem akarom, hogy más is átmenjen ezen" Egyre több történet lát napvilágot arról, hogyan roncsolja szét a koronavírus egészséges, fiatal emberek létfontosságú szerveit. Két tüdőátültetésre szoruló férfi családja mesélte el, min mentek keresztül a tavalyi évben.

Súlyos állapotban lévő kismamákon alkalmazták a kezelést

A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) közleménye szerint az egyik kismama december 7-én esett át császármetszésen Békéscsabán, majd a koronavírus-megbetegedés okozta súlyos tünetek miatt a gyulai COVID intenzív osztályra került. Másnap állapota instabillá vált, december 9-én pedig Babik Barna, az SZTE Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet vezetője öt kollégájával és az Országos Mentőszolgálat munkatársainak segítségével - a kórház kérésére - Gyulán, egy magukkal vitt ECMO-gépre kapcsolták a fiatal édesanyát. A beteget ezt követően Szegedre szállították, ahol 25 napig részesítették ECMO-kezelésben. Az édesanyát január 18-án jó állapotban a békéscsabai intenzív osztályra szállították. Február 1-jén pedig hazatérhetett férjéhez és három gyermekéhez, akik közül a legkisebbet először ölelhette magához.

Két koronavírusos kismama életét is egy speciális műtüdős kezeléssel mentették meg Szegeden. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images
Két koronavírusos kismama életét is egy speciális műtüdős kezeléssel mentették meg Szegeden. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

Egy másik kismama január 3-án, ugyancsak császármetszéssel hozta világra gyermekét a kecskeméti kórházban, ahonnan a helyi COVID intenzív osztályra került. Súlyos állapota miatt azonnal lélegeztetésre szorult. A kismamát a szegedi szakemberek január 5-én kapcsolták ECMO-berendezésre, majd az SZTE-re szállították. Kilencnapos ECMO-kezelés, majd a tradicionális lélegeztetési terápiát követően február 1-jén jó állapotban szállították a kecskeméti kórházba.

Babik Barna professzor hangsúlyozta, a megyei kórházak szakembereit dicséri, hogy az anyák állapotát a rendelkezésre álló eszközeikkel fenntartották, és időben felvették a kapcsolatot az SZTE-vel. Az újszülöttek mindkét esetben egészségesen jöttek a világra, és állapotuk azóta sem romlott.

Az egyetemi tanár kifejtette, az SZTE klinikai központja regionális feladatokat lát el. Korábban egy kiskunhalasi esetük is volt, és jelenleg is kezelnek egy, a műtüdőről már sikeresen levett, de még lélegeztetésre szoruló fiatal beteget Csongrád-Csanád megyéből.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra