Koronavírus: "fel kell készülni egy második hullámra"

Az őszig tartó időszakot a koronavírus-járvány egy következő hullámára való felkészülés jegyében kellene kihasználni - véli Falus András biológus, Széchenyi-díjas akadémikus.

Hamarosan megszüntethetik Magyarországon a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzetet. Részletek itt.

A korábban a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetét vezető szakember a Qubit-nak nyilatkozva elmondta, tart attól, hogy az ezekben a hetekben már egyre inkább lecsendesedő világjárvány ősszel vagy télen újra fellángol majd, emiatt pedig még több lesz a halálos áldozat. Kifejtette, bár pszichológiai és gazdasági szempontból is elengedhetetlennek tűnik az eddigi korlátozások lazítása, orvosbiológiai tekintetben azonban egyértelműen veszélyes az újranyitás.

COVID-19, koronavírus, SARS-CoV-2, világjárvány, Szent László Kórház
Falus András szerint fel kell készíteni az egészségügyi ellátást a járvány második hullámára. Fotó: MTI/Árvai Károly/kormany.hu

"A vírusnak legfeljebb a tüdőre gyakorolt hatását értjük, a fertőzés hosszabb távú következményeit, a szív- és érrendszerre, a központi idegrendszerre gyakorolt hatásait szinte egyáltalán nem" - mutatott rá Falus András. Hozzátette, elegendő adat hiányában azt sem tudjuk, a SARS-CoV-2-vírus mennyire tűri a meleget vagy a nyári UV-sugárzást. Valójában fogalmunk sincs, hogy nagy melegben hogyan viselkedik a kórokozó.

A szakember szerint egy biztos: az őszig tartó időszakot a felkészülésre kellene felhasználni. Fel kell készíteni az egészségügyi ellátórendszert egy második járványhullámra, amihez tesztekre van szükség a tömeges és rendszeres szűréshez, illetve megfelelő védelmet nyújtó maszkok millióira. Biztosítani kell az otthoni munkavégzés feltételeit, illetve meg kell szervezni a digitális oktatást, hogy az mindenki számára elérhető és kellően hatékony legyen.

"Most is megtörténhet, hogy a vírus elmutál, és ez olyan irányban történik, amely miatt kevésbé lesz az emberek körében fertőző. ...Ebben lehet bízni, de ez senkit nem ment föl a gyógyszer- és az oltásfejlesztés, a társadalmi távolságtartás, a kontaktuscsökkentés, a maszkviselés és az egyéb védekezési formák gondos és jól kommunikált megszervezése alól" - hangsúlyozta az interjúban az akadémikus.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra