Koronavírus: az oltás így hat a hosszú COVID-ra

Enyhítheti a hosszan tartó COVID-19 tüneteit a koronavírus elleni oltás - derült ki egy nemzetközi felmérésből.

A koronavírus elleni védőoltások gyógyultakra, pontosabban a hosszú COVID-dal szenvedőkre gyakorolt hatásait próbálta kideríteni egy nemzetközi felmérés. A 812 résztvevő több mint fele arról számolt be, hogy javult az állapota az első adag - főként mRNS - vakcina után. Ez tehát megnyugtathatja a hosszan tartó COVID-19-ben szenvedőket: állapotuk várhatóan nem fog romlani az oltás után.

A felmérés résztvevőitől azt kérték, hogy az első oltás után legalább egy hetet várjanak a válaszadással. Erre azért volt szükség, hogy az érintettek biztosan ne keverhessék össze az új típusú koronavírus elleni védőoltás esetleges mellékhatásait a betegség tüneteivel.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Enyhítheti a hosszú COVID tüneteit a koronavírus elleni oltás.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Így érezték magukat az oltás előtt és után

A felmérésben hosszú COVID tizennégy legáltalánosabb tünetét hasonlították össze az oltás első adagjának felvétele előtti és utáni időszakban. Az adatok azt mutatták, hogy a válaszadók 56,7 százaléka tapasztalt általános javulást a tüneteket illetően, 24,6 százalékuk állapota pedig nem változott. Tüneteinek súlyosbodásáról mindössze az alanyok 18,7 százaléka számolt be. Kiderült továbbá, hogy azok, akik mRNS-vakcinát kaptak - tehát Pfizert vagy Modernát -, általánosságban nagyobb javulásról számoltak be azokhoz képest, akik adenovírus alapú koronavírus-oltást kaptak - mint amilyen az AstraZeneca készítménye.

Lehet, hogy csak átmeneti a javulás

AstraZeneca-oltás: jobb 12 hetet várni a 2. adagra - kattintson!

Nagyobb valószínűséggel számoltak be a fáradtság, az agyköd és az izomfájdalom mérséklődéséről azok, akiket Moderna COVID-19 elleni vakcinájával oltottak be, és az ezen oltóanyagot kapott személyek között volt a legkevesebb olyan ember is, aki állapotának romlásáról panaszkodott. "Az adatok nagyon bátorítóak, de nem tudjuk, hogy meddig tart ez" - mondta Ondine Sherwood, a felmérés adatainak elemzője. A válaszok másik elemzője, David Strain - aki az Exeteri Egyetem oktatója - pedig ismertette, hogy a résztvevők közül 130 ember már mindkét adag oltást megkapta, és néhányuk állapota javult az első adag után, majd tüneteik ismét kiújultak. Ám a második adag oltás után ismét jobb lett az állapotuk.

Mi állhat a hosszú COVID mögött?

Az egyébként nem ismert, hogy egyes embereknél miért alakul ki a hosszan tartó COVID-19. Az immunológusok viszont azt feltételezik, hogy több ok kombinációja is okozhatja. Szerepet játszhat például a szervezetben maradó koronavírus makacsága, a vírus részeinek hosszan tartó megmaradása, az immunrendszer túlzott reakciója, és az egészsége szövetek megtámadása isl.

Ez a friss elemzés azonban azt jelzi, hogy az új típusú koronavírus elleni vakcinák segíthenek helyreállítani az immunrendszert, az oltóanyagok ugyanis a szervezet tudtára adják, hogy védekező rendszerének válaszolnia kell a vírusra, nem pedig megtámadni az immunrendszert - magyarázta Strain. Hozzátette ugyanakkor, hogy ez a magyarázat egyelőre csak feltételezés, alátámasztásához pedig további kutatásokra lesz szükség.

Fontos dolog változik a Pfizer-vakcinával kapcsolatban - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra