Így csalnak a termékbemutatókon
Íme a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai a termékbemutatós csalások elkerülése érdekében.
A legolcsóbb olykor a legdrágább
Az utóbbi időben a megyében is csökkenni látszanak a klasszikus értelemben vett árubemutatókkal kapcsolatos bejelentések. Hiába szigorították meg jelentősen a termékbemutatóra specializálódott cégek működését, a csalók még mindig szedik áldozataikat - figyelmetet a Police.hu.

Újabban a vállalkozások jellemzően nem egy termékbemutató ígéretével, hanem ingyenes szűrési lehetőségeket (például "egészségnap", "egészségmegőrző program") hirdetve reklámozzák rendezvényeiket. A térítésmentes egészségügyi vizsgálat kiértékelése persze voltaképpen már egy burkolt termékbemutatóba torkollik, amelynek keretében a magukat általában orvosnak feltüntető elkövetők megpróbálják értékesíteni a jellemzően magasabb árkategóriába eső termékeket (például vízszűrő, légtisztító, infralámpa).
Szintén jellemző, hogy a résztvevőkkel akár "vizsgálati eredmény" vagy "jelenléti ív" formájában, bújtatott módon adásvételi szerződést is aláíratnak, illetve kedvező hitelfelvételi lehetőségek igénybevételére ösztönöznek.
Az ilyen jellegű zártkörű árubemutatókra általában telefonos megkeresés vagy akár írásos meghívó útján invitálják a fogyasztókat, majd a szűrés során megállapított valamilyen betegségre hivatkozva kínálják a biztos gyógyulást hozó, amúgy méregdrága eszközt, persze - "csak most, csak önnek" jelszóval - hihetetlen "akciós" áron. Gyakorta előfordul, hogy a termékbemutatón vagy szűrővizsgálaton megjelentek levásárolható nyereményt kapnak, mintegy ösztönzésül, habár a törvény szerint ezek a cégek sorsolást nem hirdethetnek.
Gondolják át, mit írnak alá és mit vállalnak!
Ezúton szeretnénk a lakosok figyelmét felhívni az elkövetési magatartás jellemző elemeire, valamint a védekezés lehetőségeire. Lehetőleg tájékozódjanak az árakról, legyenek gyanakvóbbak, ha hasonló meghívást kapnak! Azonnal ne írjanak alá szerződést, hiszen ezzel hivatalossá és törvényessé tehetik a megállapodást! Gondolják át, mit írnak alá és mit vállalnak!
Ha, úgy érzik, csalás áldozatává váltak, értesítsék a rendőrséget és a fogyasztóvédelmi hatóságot!
Értékelje a cikket!