Így úszd meg a nyári ételmérgezést

Ahogy a hőmérséklet emelkedik, úgy nő az ételmérgezés kockázata is.

A nyári hőség különösen kedvez az ételmérgezést kiváltó kórokozóknak. És amíg az enyhe ételmérgezés tünetei gyakran még orvosi ellátást sem igényelnek, előfordulhat, hogy súlyosabb tünetekkel jár, sőt az érintettek akár bele is halhatnak.

hányés, gyomorrontás, ételmérgezés
Az ételmérgezés gyakran otthon kikezelhető, de előfordul, hogy komolyabb szövődmények lépnek fel. Fotó: Getty Images

Több a beteg, mint amennyiről tudunk

Az élelmiszer eredetű megbetegedések olyan gyakoriak, hogy a valódi esetek valószínűleg aluldiagnosztizáltak – mondta el a National Geographicnak Geetika Sood, a Johns Hopkins School of Medicine professzora. Ez azonban szerinte jó hír, mert ezek szerint a legtöbb ember, akinél élelmiszer eredetű betegség lép fel, nem szenvedi azt meg annyira, hogy orvosi ellátást kérjen. Ételfertőzés leggyakrabban a házi disznósajt, tejszínes vagy tojásos krémek, fagylalt, főtt tészta, hal- és gombás ételek, nyitva hagyott konzervek fogyasztása után jelentkezik, ezek ugyanis optimális táptalajt biztosítanak a kórokozók számára. 

Így előzd meg a bajt

  1. Alaposan és rendszeresen tisztítsd meg azt a felületet, ahol az ételt elkészíted!
  2. Moss kezet főzés előtt és után!
  3. Alaposan főzd át az ételeket, különösen a húsokat!
  4. Ne hagyd a kész főtt ételt két óránál hosszabb ideig szobahőmérsékleten!
  5. Ne fogyassz állati eredetű ételeket nyersen!
  6. Alaposan mosd meg a zöldséget, gyümölcsöt, mielőtt megeszed!
  7. Válaszd a pasztörizált tejtermékeket! Ez különösen a kismamáknál fontos!

A 4 leggyakoribb kórokozó, amely felelős lehet

  1. A listeria fertőzést a Listeria monocytogenes pálca alakú baktérium okozza. Nagyon veszélyes lehet a legyengült immunrendszerűekre, idősekre és várandós nőkre, sőt átterjedhet a magzatra is. A fertőzött élelmiszer fogyasztása után enyhe gyomor- és bélrendszeri tüneteket (hányást, hasmenést) okoz, jellemző a láz és az izomfájdalom is. Egyes esetekben a baktérium bejut a véráramba, ekkor influenzaszerű tünetekkel is járhat. Ha a fertőzés eléri az idegrendszert, agyhártyagyulladást okoz. Ennek tünete lehet a fejfájás, a zavartság, sőt akár az eszméletvesztés is. A betegeket antibiotikumokkal kezelik, de ez nem minden esetben hoz eredményt. Az enyhe lefolyású megbetegedés következmények nélkül gyógyul, a súlyos fertőzés azonban az esetek 20-30 százalékában halállal végződik.
  2. norovírus egy rendkívül fertőző, erős hasmenést és hányást okozó kórokozó, többnyire ez váltja ki a hasmenéses-hányásos gyomor-bélhurutot, a gasztroenteritiszt. Azért terjed olyan gyorsan, mert a hányás olyan hevesen kilökődik, hogy a vírus részecskéi zárt helyiségekben a levegőbe kerülnek. Emellett úgy is fertőzhet, ha valaki fertőzött élelmiszerrel, vízzel vagy széklettel érintkezik. Ez a fertőzés gyakran üti fel a fejét iskolákban, hajókon, repülőgépeken vagy idősotthonokban. Nagyjából 12-48 órán belül jelentkeznek a tünetek: hasi görcsök, hányinger, hányás és láz.
  3. szalmonella gyakori fertőzés, a tünetek általában a szalmonellával való érintkezés után hat órától akár hat napig jelentkezhetnek. Leggyakrabban gyomor-bélrendszeri tüneteket és magas lázat okoz, ritkábban véres széklet is jelentkezhet. A megbetegedést az állatok és az emberek közötti érintkezés, valamint a szennyezett talajjal, trágyával vagy vízzel érintkező nyers zöldségek fogyasztása okozza. A szalmonellások többsége átvészeli a betegséget pusztán folyadékpótlással, míg másoknak antibiotikumokra lehet szükségük, hogy megakadályozzák a fertőzés átterjedését a belekből a véráramba, így ugyanis akár halálos is lehet.
  4. Az E.coli sokféleképpen megbetegítheti az embereket, általában a kézmosás elmulasztása, illetve a fertőzött állatokkal, haszonállatokkal, terményekkel való érintkezés révén terjed. Tünetként súlyos hasmenés, hasi fájdalom és étvágytalanság jelentkezhet. Súlyosabb esetben szövődményeket – tüdőgyulladást, húgyúti fertőzéseket, szepszist, veseelégtelenséget – is okozhat, sőt akár végzetes is lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +9 °C

Többnyire erősen felhős vagy borult, foltokban ködös időben lesz részünk, de helyenként átmenetileg felszakadozhat a felhőzet. Szitálás, gyenge eső előfordulhat. Az északnyugati szél a Dunántúl északi felén időnként megélénkül. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 5 és 13 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzetben kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra