Gyakoribbak lettek a természeti katasztrófák

Az elmúlt ötven évben ötszörösére nőtt a természeti katasztrófák száma világszerte. Árvíz és aszály egyszerre sújtja a világ bizonyos részeit.

Ötszörösére nőtt az elmúlt 50 évben a klímaváltozás okozta természeti katasztrófák - viharok, árvizek, hőhullámok - száma. Ezek hétszer több kárt okoztak, mint az 1970-es években, viszont kevesebb emberéletet követeltek - jelentette be a Meteorológiai Világszervezet (WMO).

Egyre több a trópusi vihar világszerte Az átlagosnál jóval több, 102 trópusi vihar volt tavaly világszerte - állítja egy friss kutatás .

Több a katasztrófa, de kevesebb életet követel

Az 1970-80-as években átlagosan 170 ember halt meg naponta természeti katasztrófákban. Ez 2010-re napi negyvenre csökkent a WMO Atlas jelentése szerint, amely az elmúlt 50 év több mint 11 ezer természeti katasztrófáját vizsgálta. "Az Atlas a szélsőséges jelenségek okozta természeti csapások legátfogóbb vizsgálata a halálos áldozatokról és a gazdasági veszteségekről 1979-2019 között" - közölte a szervezet. A földrengések és a vulkánkitörések áldozatait, anyagi kárait nem vették figyelembe a jelentésben.

A 11 ezer természeti katasztrófa több mint kétmillió ember halálát okozta. Miközben az 1970-es években több mint 55 ezren haltak meg természeti katasztrófákban, az utóbbi évtizedben a halálos áldozatok száma 18 500 volt. "A jó hír az, hogy csökkenteni tudtuk az áldozatok számát, miközben egyre több természeti katasztrófa - hőhullámok, áradások, szárazság és különösen intenzív trópusi viharok, mint az Ida hurrikán - sújtott világszerte" - ismertette Petteri Taalas, a világszervezet főtitkára.

A klímaváltozás miatt világszerte egyre szélsőségesebb az időjárás. Fotó: Getty Images
A klímaváltozás miatt világszerte egyre szélsőségesebb az időjárás. Fotó: Getty Images

"A rossz hír, hogy a gazdasági károk gyorsan növekednek és ez a növekedés valószínűleg folytatódni fog. Egyre több időjárási szélsőséget fogunk látni a klímaváltozás miatt és az időjárás ezen negatív folyamatai a következő évtizedekben folytatódni fognak" - tette hozzá.

Az 1970-es években évente átlagosan 711 természeti katasztrófát jegyeztek fel, 2000 és 2009 között évi 3536-ot, 2010 és 2019 között pedig 3165-öt - derült ki a jelentésből, amely a Belgiumban lévő természeti katasztrófa kutatóközpont adatait használta. Az elmúlt 50 évben a legtöbb halálos áldozatot a fejlődő országokban követelték a természeti csapások, a feljegyezett kétmillió áldozat mintegy 90 százalékát. A gazdasági károk mintegy 60 százaléka azonban a fejlett országokban jelentkezett. Az 1970-es években a természeti csapások évente mintegy 175 millió dollár kárt okoztak világszerte, ez a 2010-es évekre évi 1,38 milliárd dollárra nőtt.

Az öt legnagyobb kárt okozó természeti csapás között van a Katrina hurrikán 2005-ös pusztítása az Egyesült Államokban, az 1980-as évekbeli etióp szárazság és éhínség és a Bhola ciklon 1970-es években tapasztalt bangladesi pusztítása is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra