Ezt tegye, ha fuldoklót lát

A saját életét veszélyezteti az a laikus, aki odaúszik egy fuldoklóhoz, a bajba jutott ugyanis ilyenkor pánikba esik és nem képes racionálisan cselekedni. Hogyan segíthetünk mégis?

Nem mindig olyan színpadias, jól észrevehető egy fuldokló ember a vízben, mint ahogy azt a televízióban láthatjuk. Kapálódzás és segélykiáltás helyett sokkal kisebb, félreérthetőbb jelekből lehet következtetni arra, hogy valami baj van - nyilatkozta a HVG-nek Kováts Norbert vízimentő. A szakember szerint ezek a jelek ráadásul sokszor egymásnak is ellentmondanak. Van, aki azzal hívja fel magára a figyelmet, hogy hangosabban beszél, más viszont teljesen néma, mert minden erejével azon küzd, hogy a víz felszínén maradjon. Lehet gyanakodni akkor is, ha valaki nem normálisan, higgadtan viselkedik, hanem hirtelen mozdulatot tesz, zavart. Mit tehet egy laikus ilyen esetben?

Három méternél ne kerüljünk közelebb a fuldoklóhoz

Meggondolatlan, látványos hősködéssel semmi jót, ilyen esetben csak a saját életét teszi kockára, és még több feladatot ad a kiérkező vízimentőknek. Ha valaki pánikol, a túlélés érdekében felszabaduló tartalékok miatt simán erőfölénybe kerül, félelmében a víz alá nyomhatja a segítségre siető embert, aki esetleg nem tudja magát kiszabadítani a szorításból, és megfullad. "Csak és kizárólag” a partról segítsen az, aki nem tanulta a mentést, nyújtson oda egy törölközőt, faágat, matracot vagy valamilyen kötelet a bajban lévőnek, illetve hívja a vízimentőket, a Vízirendészetet, a 112-t vagy a katasztrófavédelmet. Ha a vízbe megy utána, akkor gumimatraccal vagy faággal próbáljon segíteni, de ügyeljen rá, hogy 3 méternél ne kerüljön közelebb a pánikban lévő emberhez, hiszen akkor az reflexből elkaphatja. „Ha tehet valamit, amíg még biztonság van, tegye meg, de ha nem, akkor sajnos nem tud mit tenni egy ilyen helyzetben a laikus, mert minden mással a saját életét kockáztatja” – magyarázza Kováts.

Hazánk a vízi balesetek terén sajnos előkelő helyet foglal el az európai statisztikákban. A lakosság elsősegély-ismerete a bajba jutottak esélyeit tovább csökkenti. Kevesen tudják, hogy a filmekben látott vízi mentési jelenetek többsége veszélyes. Az alábbi cikkünkben hasznos információkat talál arról, hogyan segítsünk másokon és magunkon is vészhelyzetben!

A pánikba esett emberek számára megszűnik a racionális gondolkodás, ráadásul a legtöbbször rosszul reagálják le a szituációt. Például simán megfulladnak mellközépig érő vízben, mert miközben a felszínen maradásért küzdenek, nem jut eszükbe, hogy simán lerakhatják a lábukat, és kisétálhatnak a partra. Ha örvénybe keveredünk, az ésszerű megoldás az, ha hagyjuk magunkat levinni az aljáig, majd oldalra haladva kiúszunk a hatóköréből. Nem érdemes pánikba esni a hínártól sem, ezek a növények ugyanis egyáltalán nem veszélyesek: a vízimentők mindenesetre azt tanácsolják, célszerű elkerülni a vízinövénnyel benőtt területet, vagy ha belekerült, forduljon a hátára – így már nem érzi úgy, mintha a karjait és lábait lehúzzák a növények -, és úgy evezzen ki onnan.

A vízibalesetek 50-60 százaléka az alkohol rovására írható

A alkohol rovására írható, de sok gondot okoz az is, hogy nem megfelelő úszástudással megy valaki mély vízbe, felhevült testtel ugrik a tóba, vagy véletlenül lefordul a gumimatracról. Ilyen esetben a bajba jutott élete sokszor a vízimentő kezébe kerül. Az egyesület képez is vízimentőket, kilenc nap elmélet és gyakorlat, valamint egy sikeres vizsga után már élesben dolgoznak a fiatalok. Jelentkezni 16 éves kor felett, biztos úszástudással lehet.

A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata Egyesület adatai szerint tavaly 4 ezer könnyű sérültet láttak el a strandon, 100 emberhez kellett mentőt hívni törés vagy ficam miatt, 28 embert mentettek vízből, ebből 7 volt komolyabb eset, négy embert újra is kellett éleszteni. Idén eddig 1200 könnyű sérültet láttak el, 13 esetben könnyebb, míg két esetben súlyosabb vízimentésük volt, egy embert kellett újraéleszteni. Az utóbbi időszakban kevesebb, mint 10 ember hal meg a Balatonban évente, ez a 90-es évekhez képest jelentős javulás, akkor ugyanis 40-50 ember esett áldozatul.

Forrás: HVG

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra