Állítsuk meg a szúnyoginváziót
Tippek a pimasz vérszívók ellenIdegesítő zümmögés, döngicsélés, viszkető piros foltok... A nyári esték elengedhetetlen "kellékei". Azonban a szúnyog nemcsak kellemetlen, hanem betegséget is terjeszthet.
A hazai éghajlati viszonyok közt mindössze 5-18 napig tart, amíg a lárvából kifejlett szúnyog lesz. Egy esztendőben 5-7 nemzedékük is van! A szúnyogoknak csak a nőstényei vérszívók (a vér kell a szaporodásukhoz), a hímek folyadékszükségletüket vízzel vagy növényi nedvekkel fedezik. A szúnyoglárvák a vízben lévő baktériumokkal, egysejtűekkel, algákkal és szerves törmelékkel táplálkoznak.
Kívánatos áldozatok
Bár erről a kétes dicsőségről szívesen lemondana minden érintett, tény, hogy egyes embereket jobban szeretnek a szúnyogok, másokat kevésbé tartanak "kívánatosnak". Nézzük mi minden vonzhatja ezeket a bosszantó vérszívókat! Áldozatukat szag, hőmérséklet, a nedvesség és a kibocsátott széndioxid segítségével találják meg. Irányítja, csábítja őket a kilélegzett szén-dioxidban dúsabb levegő. Ezért azok, akik a nagy hőség vagy nagyobb fizikai aktivitás miatt szaporábban lélegzenek, illetve a nagyobb testsúlyuk, esetleg a terhesség miatt megnő a szén-dioxid-kibocsátásuk, fokozottabban ki vannak téve a szúnyogok érdeklődésének. Vonzóak számukra az édes illatú kozmetikumok, de a tejsavtartalmú verejték szagától is "bezsonganak". A bőrön keresztül kiválasztódó szteroidok és koleszterin is csalogatja őket.A kutatások szerint a "0" vércsoportú emberek jobban ki vannak téve a vérszívók támadásának, viszont legkevésbé a "B" vércsoportúakat kedvelik. Ki gondolná, hogy a ruha színe is befolyásolja őket? Pedig a kutatók úgy tapasztalták, hogy a vörös és a fekete színű öltözet vonzóbb számukra a világos színeknél. (Megjegyzendő, hogy a kutatások csak egy adott fajtájú csípőszúnyogra vonatkoztak, és így az eredmények nem általánosíthatók az összes szúnyogfajra.)

Megállítható a szúnyoginvázió!
Miért viszket?
Egyszerű tippek szúnyogok ellen
A szúnyogok szeretik a meleget, a nedvességet és az intenzíven "illatozó" emberek meztelen bőrét. Mindezt idén nyáron is megkaphatják, méghozzá egyszerre, amikor strandolni megyünk. Ám a szúnyogok ellen védekezni is lehet, s nemcsak a szúrások elkerülése fontos.
Közösségi és egyéni védekezés
A kifejlett szúnyogok irtása permetezéssel történik, Magyarországon többnyire két szert használnak ehhez, a deltametrint és a permetrint. Korábban, jóval kisebb mértékben egy harmadik szert is bevetettek, a diklórfoszt. Azonban ez utóbbival kapcsolatban felmerült a rákkeltő hatás gyanúja, és bár ez nem igazolódott, kivonták a forgalomból. A szúnyoglárvák ellen kidolgoztak egy természetkímélő megoldást is: Bacillus thuringiensis baktériumot tartalmazó szert juttatnak ki a szaporodó helyekre, árvíz után visszamaradt kiöntésekre.Ez azonban nem minden területen alkalmazható. Az egyéni védelem módja egyrészt az elszigetelés: a lakás összes nyílászárójára szúnyogháló felszerelése, illetve a zárt, átszúrhatatlan ruházat használata, másrészt pedig a szúnyogriasztó, például dietil-toluamid és pikaridin tartalmú szerek testre illetve a levegőbe juttatása. Számos krém, spray áll rendelkezésre, illetve füstölőket, gyertyákat, párologtatókat is nagy választékban találunk ehhez.
Hagyományos riasztószerek
Több erős illatú fűszernek is szúnyogriasztó hatást tulajdonít a néphagyomány. Így például a szegfűszeg, porrá törve, kis zsákocskákba töltve, vagy az egészben hagyott szegfűszegeket narancsba szúrva, a helyiség több pontján elhelyezve hatásos lehet. A gesztenye- vagy diófalevél főzete is elűzi a vérszívókat. A hagyomány szerint az erős dohányos ember bőre olyan szagot áraszt, hogy a szúnyogok utálkozva elfordulnak tőlük. Hasonló hatást tulajdonítanak a fokhagymaevésnek is.Több mint kellemetlenség
A szúnyogok, a kullancsokhoz hasonlóan nemcsak bosszúságot okoznak, hanem több betegség okozói is lehetnek. A csípés elvakarása is bajt okozhat: a sebbe került baktériumok miatt súlyosabb fertőzés, például orbánc is kialakulhat. Szúnyogok terjesztik a nyugat-nílusi lázat, a maláriát és a tularémiát - a trópusokra utazóknak ezekkel a veszélyekkel is számolniuk kell. Van olyan szúnyogok által terjesztett féregfertőzés is, amely a mediterrán országokban ismert, így az itt nyaraló magyar turisták találkozhatnak ezzel is, és bármikor megjelenhet Magyarországon is. Ez a parazita a Dirofilaria immitis nevű fonálféreg, amely a szúnyog nyálával kerül az emberi szervezetbe, ahol akár több centiméter hosszú féreg fejlődhet ki belőle, amely létfontosságú szervekbe is eljuthat, és csak orvosi segítséggel távolítható el.Bevált háziszerekben nincs hiány a szúnyogcsípés következményeinek enyhítésére. Az ecetes borogatás, a mentolos bedörzsölés hűsíti a csípés helyét, ha pedig nedves sóval, hígított szalmiákszesszel, hagymalével bekenjük, enyhül a viszketés.
Értékelje a cikket!