Sosem volt még ilyen meleg tavasz Japánban

A legmelegebb tavasz volt az idei Japánban 1898, a hivatalos mérések kezdete óta. A klímaváltozás hatására valószínűleg újabb rekordok fognak megdőlni a közeljövőben. Ezzel szemben Magyarországon az átlagosnál hűvösebb volt ez az évszak.

A Japán Meteorológiai Intézet szerint márciusban, áprilisban és májusban mért átlaghőmérséklet minden korábbinál nagyobb mértékben, 1,59 Celsius-fokkal haladta meg az évszakhoz képest normálisnak tekintett értéket. A klímaváltozás előrehaladtával egyre valószínűbbek lesznek a hasonló rekordok.    

Az elmúlt három hónapban a japán partközeli vizek felszínén mért átlaghőmérséklet a harmadik legmagasabb érték 1982 óta.

Ezzel szemben Magyarországon kifejezetten hűvös volt ez az évszak - írja az Országos Meteorológiai Szolgálat. Méréseik alapján a 2022-es tavasz az átlagnál 0,5 Celsius fokkal hűvösebb volt. Az évszak középhőmérséklete országosan 10,6 °C (1991–2020-as átlag: 11,1 °C). Főleg az évszak első fele volt az átlagnál jóval hidegebb, sok napon fagyott is. 

Sorozatban három nagyon hűvös május után az idei a szokásosnál 1,2 Celsius fokkal melegebb volt, többször már nyári hőmérséklettel.

A télen tapasztalt szárazság tavasszal is folytatódott. A 2022-es tavasz csapadékösszege előzetes adatok alapján országos átlagban 102,4 mm, ami 26%-kal elmarad az éghajlati normáltól. A márciusi csapadék országosan a szokásos mennyiség 60%-át sem érte el, majd áprilisban csapadékosabbra fordult az idő, az átlagnál mintegy 25%-kal több esett, amit ismét egy szárazabb hónap követett. A májusi csapadékmennyiség csak a normál fele volt. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +22 °C
Minimum: +11 °C

A frontális felhőzet csak lassan halad kelet felé, ezért keleten alapvetően száraz és napos idő várható, míg nyugat, északnyugat felé haladva egyre több és vastagabb lesz a felhőzet. A Nyugat-Dunántúlon tartós esőre számíthatunk. Az összefüggő csapadékzóna estig a Duna vonaláig juthat. Előterében kialakulhatnak záporok, emellett a déli, délnyugati országrészben egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Az ország nyugati felén megélénkül, a nyugati tájakon megerősödik az északnyugatira forduló szél, míg keleten döntően mérsékelt marad az alapvetően déli légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 29, de a Dunántúl északnyugati felén ennél jóval alacsonyabban, 12 és 20 fok között alakul, a nyugati határ mentén reggel, délelőtt már beállt a maximum-hőmérséklet. Késő este - hasonló területi eloszlás mellett - 8, 21 fok várható. Napközben kettős fronthatás dominál, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra