A rekordmeleg február után márciusban is kiakadhat a hőmérő

Az átlagosnál melegebb tavasz várható, a hőmérséklet emelkedésére utaló tendencia pedig gyorsuló ütemben folytatódni látszik az elkövetkező években – tudatta a Klímapolitikai Intézet.

Az elmúlt 125 év legmelegebb éve volt 2023, és rekordmeleggel indult 2024 is: a rekordenyhe februárt követően a március is hőmérsékleti csúcsokkal indult Európában. A melegedési tendencia tökéletesen beleillik az elmúlt 40 év intenzív melegedési trendjébe, és ez a változás várhatóan – növekvő szélsőségekkel – gyorsulni fog a jövőben – írja Kovács Erik, a Klímapolitikai Intézet vezető kutatója az intézet honlapján megjelentetett elemzésében.

napsütés, szép idő, nyár, tavasz, felmelegedés
Már tavasz végén nyár lesz. Fotó: Getty Images

Ilyesmire bő 100 éve nem volt példa

Az elemzésből kiderült az is, hogy az idei február középhőmérséklete országos átlagban 8,2 Celsius-fok volt, ami 7 fokkal lépte át az 1991 és 2020 közötti klímanormál átlagát. Ilyen nagy pozitív anomália 1901 óta egyetlen hónapban sem fordult még elő. A klímaváltozás következtében az 1980-as évektől egyre melegebbek az évszakok, és jelenleg "egyetlen klímaszimulációban sem látszik, hogy ez a melegedési tendencia a következő évtizedekben csillapodna vagy ellentétes irányba változna".

A globális időjárási és éghajlati előrejelző modell legvalószínűbb szezonális előrejelzése szerint Európa nagy részén – így Magyarországon is – várhatóan 1,8-3,3 fokkal lesz melegebb a tavasz az átlagosnál, csak Észak-Európa időjárása lehet az átlagosnál kissé hűvösebb. A kutató cikkében arra is kitért, hogy idén tavasszal az úgynevezett nyári napok száma – vagyis amikor a legmagasabb hőmérséklet eléri a 25 Celsius-fokot – az átlagosnál több lehet, májusban pedig már kora nyári hőhullámokra is számítani lehet.

Kovács Erik kiemelte azt is, hogy idén rekord korán kezdődött egyes haszonnövények rügyfakadása és virágzása, egyes gyümölcsök esetében 30 nap volt az eltolódás. Ezért március-áprilisban jóval nagyobb az esélye a tavaszi elfagyásnak, mint amekkora az 1970 és 2000 közötti időszakban volt.

Úgy tűnik, egyre sötétebb jövőt vetítenek előre a szakértők: akár már gyerekeink vagy unokáink életében véget érhet az általunk ismert világ, ugyanis 2100-ra kihalhat az emberiség. De vajon mi okozza majd a vesztünket? Íme a lehetséges okok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra