Állítják, visszazuhanunk a 2016-os szintre

A világ fejlődése a pandémia alatt visszatért a 2016-os szintre.

Az elmúlt két évben a világ országai 90 százalékában több évtizedes fejlődést vetett vissza a világjárvány az élettartam, az oktatás és a gazdasági jólét terén – írja az ENSZ csütörtökön közzétett jelentése. A világszervezet attól tart, az ukrajnai háború tovább ront majd a helyzeten.

Súlyos hatást gyakorolt a világ fejlődésére a pandémia. Fotó: Getty IMages
Súlyos hatást gyakorolt a világ fejlődésére a pandémia. Fotó: Getty IMages

Az emberi fejlettségi index (Human Development Index, HDI) című jelentést először 1990-ben készítették el, hogy a GDP-nél (bruttó hazai termék) alkalmasabb, több tényezőből álló mutatóval mérjék a jólétet.

A HDI egy mutatószám, amely a világ országainak összehasonlítását teszi lehetővé a születéskor várható élettartam, az írástudás, az oktatás és az életszínvonal alapján. A HDI-t az ENSZ már több mint két és fél évtizede publikálja, melynek alapkoncepciója a kezdetek óta változatlan, de a konkrét számítási módban többször történt változás.

A mérőszám általánosan elfogadott eszköze a jólét mérésének (különösen gyermekekre nézve). Használatával megkülönböztethetők a fejlett, fejlődő és fejletlen országok, és mérhető a gazdaságpolitikák hatása az életszínvonalra. Fennállásának története óta most először fordult elő, hogy két egymást követő évben – 2020-ban és 2021-ben – is romlottak a számok.

Svájcban havi 2,1 millió forint az átlagfizetés 

A HDI-jelentés szerint 2021-ben Svájc volt a világ éllovasa 84 év várható élettartammal, az oktatásban töltött átlagosan 16,4 évvel és 64 475 svájci frankos (26 millió forint) medián éves fizetéssel. A skála túlsó végén Dél-Szudán helyezkedik el, ahol 55 év a várható élettartam, a helyiek átlagosan mindössze 5,5 évet töltenek iskolában, illetve évente 768 dollárt (304 ezer forint) keresnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra