Túl későn kerül orvoshoz a magyar rákbeteg

Túl későn diagnosztizálják a daganatos betegségeket Magyarországon, ami nem csak a beteg gyógyulási esélyeit rontja, de jelentős többletkiadást is okoz az egészségügyben.

Magyarországon gyakran később diagnosztizálják a daganatos betegségeket , mint az Európai Unió más országaiban, emiatt kisebb a gyógyulás esélye - mondta a Magyar Nemzetnek Bodoky György, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház onkológiai osztályának vezetője.

Az ország legtöbb kórházában hónapokig hánykódik az egészségügyi rendszerben a daganatgyanúval beutalt beteg, mire a megfelelő diagnózist felállítják, és a kezelést megkezdhetik. A Kaposi Mór Oktató Kórház egy éve indította el saját fejlesztésű programját, melynek köszönhetően az eddigi idő töredéke alatt elindulhat a gyógykezelés. Bővebben itt olvashatunk az átszervezésről!

Rengeteget költünk kemoterápiára

A szakember szerint a daganatok késői felismerése miatt a hosszú távú gyógyulást inkább eredményező sebészi beavatkozások már nem jöhetnek szóba, ezért az állam jelentősen többet költ a daganatos betegek gyógyszeres kezelésére, mint az EU egyéb országai. Egy onkológiai kezelés akár öt másik beteg sebészeti ellátásával megegyező összegbe is kerülhet - emlékeztetett a szakember.

Tüdőrák esetén különösen fontosak lennének a molekuláris diagnosztikai vizsgálatok
Tüdőrák esetén különösen fontosak lennének a molekuláris diagnosztikai vizsgálatok

A statisztikák szerint a rákbetegségből meggyógyulók 49 százaléka sebészi kezelésnek köszönhetően épül fel, 40 százaléknál a sugárkezelés hoz gyógyulást, 11 százaléknál pedig a kemoterápia , Magyarország mégis a legutóbbira költi a legtöbbet.

Bodoky György közölte: a melanoma , a tüdőrák, a vastagbél- és gyomordaganat esetében is különösen fontosak lennének a molekuláris diagnosztikai vizsgálatok, az Országos Egészségpénztár azonban a szakember szerint nem finanszírozza ezeket a megfelelő mértékben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra