Tényleg csak az agyunk 10 százalékát használjuk?

Mindenki számára ismert állítás, hogy az emberek mindössze az agyuk 10 százalékát használják, a "maradék" pedig olyan képességeket is lehetővé tehet, mint a telekinézis vagy a hatékonyabb, gyorsabb tanulás.

Az elképzelés közel száz éve született meg, először 1907-ben írta le William James pszichológus, hogy "a mentális és fizikai erőforrásaink csak kis részét használjuk ki" - ezt azonban sokan félreértették, hiszen ő csak arra gondolt, hogy mindenkiben vannak olyan tulajdonságok, amelyekről elfeledkezik.

Az 1930-as években Karl Lashey állatkísérletek során próbálta elkülöníteni az agy különböző régióit. Sok patkány az agy bizonyos részeinek eltávolítása után továbbra is képes volt tanulni, illetve emlékezni, Lashey szerint ez azt bizonyította, hogy az agyban kihasználatlan, inaktív területek vannak.

Mennyi agykapacitást használunk valójában?

Ha tehát képesek vagyunk valahogy megnövelni a használt agykapacitást, azzal nemcsak az intelligenciánkat növelhetjük meg, de emberfeletti képességekre is szert tehetünk. Ezt az elképzelést az elmúlt évtizedekben sok spirituális, illetve önfejlesztő elmélet a magáévá tette.

Kutatások szerint azonban ez az állítás hamis, sőt logikailag sem állja meg a helyét: miért nőtt akkorára az agyunk, ha nem is használjuk ki? Miért pazarol el annyi energiát a szervezetünk, ha az agyunknak csak kis része aktív?

Különböző képalkotó eljárások során megállapították, hogy az agyunk folyamatosan (még agyunk minden régiója mutat bizonyos aktivitást még a rutinszerű tevékenységek során is.

Szintén a mítoszt cáfolja az a tény, hogy az agyvérzésen átesettek észre sem vennék ezt és pontosan ugyanúgy tudnák élni az életüket, mint az agyvérzés előtt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra