Miért temették ólomkoporsóba II. Erzsébetet?

A tudomány is alátámasztja a furcsa temetkezési szokás előnyeit.

Hétfőn meghatóan felemelő gyászszertartás és jellegzetesen furcsa szokások mellett helyezték örök nyugalomra II. Erzsébet királynőt. A királyi méhek informálása mellett (amely a királyi főméhész feladata volt) az egyik ilyen érdekes szokás volt, hogy a brit uralkodót ólommal kibélelt koporsóban kísérték nyugvóhelyére.

II. Erzsébet, temetés, ólomkoporsó
Királyi gárdisták szállítják II. Erzsébet királynő ólomkoporsóját a Buckingham Palotából a Westminster Hallba 2022. szeptember 14-én. Fotó: Getty IMages

Az IFL Science szerint ennek az az oka, hogy az ólomkoporsó valamivel jobban képes konzerválni a testet az enyészet elől, mint a hagyományosan fából vagy más anyagból készültek. Az ólommal bélelt koporsók ugyanis lassítják a test bomlását, mivel távol tartják a nedvességet a kamrától. Az ólom nem bomlik, így légmentesen zárva marad, megakadályozva a szagok és gázok felszabadulását is, egy ólomkoporsóval akár egy évig is el lehet kerülni a test bomlását.

Felrobbant a holttest

A hagyomány egészen Anglia első normann uralkodójáig, I. Vilmos angol királyig nyúlik vissza, akinek holtteste a bomlási folyamatok miatt felrobbant a koporsójában. A király egy csatában lovaglás közben olyan sérülést szenvedett, amely átszúrta a beleit. Holtteste rothadásnak indult, de a temetésig jó pár nap eltelt. Amikor a király felpuffadt testét betették egy fakoporsóba, kisvártatva felrobbant a bélgázok miatt, és a gyászolókat ellepték a "maradványok". Ahogy Orderic Vitalis bencés szerzetes és krónikás írja: „A megduzzadt belek felpukkantak, és elviselhetetlen bűz szállt az emberek orrlyukaiba".  

Az ólom használatát éppen a fenti kínos incidens után vezették be az angol uralkodók temetkezésénél. Mivel az ólom egy ritka fémötvözet, Európában évszázadokon át nem volt megfizethető. Ez a tulajdonsága is erősítette különleges, közembernek nem hozzáférhető jellegét. 1869-ben fedezték fel a holttestek tartósítására szolgáló formaldehidet, amely feleslegessé tette az ólomkoporsó használatát, ám a királyi szokás megmaradt. Így történt, hogy II. Erzsébetet is egy majdnem ezeréves hagyománynak köszönhetően temették ólombélelésű koporsóban. Akárcsak Dianát és Fülöp herceget is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra