Egy aprócska fehérje lehet a súlyos kór kulcsa

Egy aprócska fehérje lehet a bűnös a pusztító, gyógyíthatatlan betegségben, a Huntington-kórban szenvedő betegek agysejtjeinek roncsolásában, olvasható egy csütörtökön közzétett tanulmányban.

Egy másik hibás fehérjéről, a huntingtinről már régóta tudják, hogy a betegség okozója, azonban a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem kutatói azt állítják, végre rájöttek, miért van az, hogy a huntingtin fehérje valamennyi sejtben felszaporodik, azonban csak az agyi mozgató idegsejteket pusztítja el. A csütörtökön a Science magazinban megjelent cikkben az áll, hogy az aprócska, Rhesnek nevezett fehérje csak a mozgató idegsejtekben található és ez a bűnös a betegség kialakulásában.

"Mindig rejtély volt, miért található meg a Huntington-kór génje által termelt fehérje a szervezet minden sejtjében, miközben csak az agy és csak az agy bizonyos része, a striatum károsodik" - mondta el Solomon Snyder, az egyetem idegtudományok professzora. "A fő bűnös megtalálásával megnyílt a lehetőség, hogy olyan gyógyszereket fejlesszenek, amelyeknek ez a célpontja, segítségével így megelőzhetők a tünetek vagy lassítható a progresszió."

Huntington-kóros betegeken és mesterségesen beteggé tett egereken végzett vizsgálatokból kiderült, hogy a Rhes fehérje sokkal erősebben kötődött a mutáns huntingtin fehérjéhez, mint más sejtek fehérjéihez. 48 órán belül az érintett agysejtek elpusztultak.

A Huntington-kórt egy örökletes genetikai hiba okozza, amely miatt a huntingtin fehérjének egy mutáns változata felszaporodik a szervezet sejtjeiben. Ennek az agyra gyakorolt hatásai okozzák a mozgások feletti kontroll elvesztését, az esetleges mentális károsodásokat, magatartásproblémákat és halált. "Most, hogy fény derült a Rhes fehérje szerepére, ki lehet fejleszteni olyan gyógyszereket, amelyek specifikusan erre hatnak és így kezelhető, vagy akár megelőzhető lesz a betegség" - nyilatkozta Snyder.

Copyright AFP [2009] / Translation Medipress

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra