Antibiotikum vs. áfonya: melyik a jobb?

Sok nő az áfonyalére vagy -kapszulára esküszik a húgyúti fertőzések kezelésében és megelőzésében, ám egy kutatás szerint az antibiotikum hatékonyabb lehet, még akkor is, ha ez az antibiotikum-rezisztencia kialakulásának megnövekedett kockázatával jár.

"Az áfonya kevésbé hatékonyabb a megelőzésben, ugyanakkor nem okozza rezisztens mikroorganizmusok kialakulását" - nyilatkozta Dr. Suzanne Geerlings, az amszterdami Akadémiai Orvosi Központ kutatója. "A visszatérő húgyúti fertőzésben szenvedő nők nem szívesen szednek hosszú ideig antibiotikumot, mert ismerik a rezisztencia kialakulásának problémáját. Véleményem szerint az orvosoknak az egyes betegekkel kell megtárgyalniuk e tanulmány eredményeit, hogy a lehető legjobb döntést hozhassák."

A nők körülbelül fele tapasztal élete során legalább egy alkalommal húgyúti fertőzést, 30 százalékukban visszatérő húgyúti fertőzés jelentkezik. A betegség egyik leggyakoribb kóroka az Escherichia coli baktérium.

A kísérletben 221 olyan nőt osztottak véletlenszerűen két csoportra, akik az előző évben legalább három alkalommal szenvedtek visszatérő húgyúti fertőzésben: az egyik 12 hónapig trimethoprim-sulfamethoxazol kezelést kapott két placebo tablettával naponta egyszer, a másik pedig 500 mg áfonyakivonatot áfonyakapszulában, placebótablettával.

Az áfonyakapszulát szedő nőkben nagyobb valószínűséggel alakult ki legalább egy húgyúti fertőzés, mint az antibiotikumot szedőkben. Az áfonyás csoportban a nőkben átlagosan négy hónap múlva jelentkezett a fertőzés, míg az antibiotikumos csoportban a kiújulás nyolc hónap múlva történt. Az antibiotikumos csoport tagjaiban az antibiotikum-rezisztencia háromszorosára emelkedett, ez azonban visszatért az alapszintre három hónappal a gyógyszer abbahagyását követően. Egy hónap után az E. coli baktérium antibiotikum-rezisztenciája több mint 85 százalékra emelkedett az antibiotikum-csoportban, míg az áfonyakivonatos csoportban alig 30 százalék volt.

Az áfonyát régóta a húgyúti fertőzések természetes ellenszerének tartják annak ellenére, hogy a kutatók nem tudják pontosan, hogyan előzi meg a húgyúti fertőzést. Valószínűleg a benne található fruktóznak és az A-típusú proantocianidineknek köszönhető a hatás, amelyek megakadályozzák a baktériumok megtapadását a húgyhólyag falán.

A kutatók szerint az antibiotikum elpusztítja a baktériumokat, míg az áfonya inkább csak mechanikus megoldással szolgál. Az áfonyának azonban továbbra is helye van a húgyúti fertőzések megelőzésében. A szexuálisan aktív nőknek, akiknek húgyhólyagjában irritáció alakul ki a közösülés után, érdemes megelőző intézkedésként áfonyakapszulát bevenniük. Ha pedig mégis kialakul húgyúti fertőzés, növelni lehet az áfonyakivonat mennyiségét, vagy fontolóra lehet venni az antibiotikum alkalmazását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Túlnyomóan borult lesz az ég, és sokfelé várható eső, zápor. Az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szél a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 5 és 11, a Nyugat-Dunántúlon 2 és 5 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra