A túlsúllyal küzdők ezért éhesek folyton

A túlsúlyos emberek hosszabb idő után érzik magukat jóllakottnak, mert emésztőcsatornájukban kevesebb a telítettségérzetet okozó hormonokat termelő sejt, mint a normális testsúlyúakéban - állapították meg a Bázeli Egyetem kutatói.

Evés közben a felső gyomor-bél traktus nyálkahártyájában lévő speciális sejtek telítettségért felelős hormonokat szabadítanak fel. Ennek köszönhetően jön létre a központi idegrendszerben a telítettség érzése. Az erősen túlsúlyos emberek szervezetében azonban jóval kevesebb hormon termelődik, ezért lassabban telítődnek.

Mi a különbség a túlsúly és az elhízás között? Részletek itt.

A bázeli kutatók a Liverpooli Egyetem szakértőivel közösen jöttek rá, hogy mi áll az alacsony szintű hormonkiválasztás hátterében: a túlsúlyosak kevesebb speciális sejttel rendelkeznek, mint a normál testsúlyúak. A csökkent sejtszám alapján a Bettina Wölnerhanssen vezette kutatócsoport arra jutott, hogy a túlsúlyosoknál megváltozott az úgynevezett transzkripciós faktorok egyensúlya, amelyek normál esetben arról gondoskodnak, hogy megérleljék a telítettséghormonokat termelő sejtekhez szükséges őssejteket.

A túlsúlyos emberek szervezete kevesebb telítettségérzésért felelős hormont termel
A túlsúlyos emberek szervezete kevesebb telítettségérzésért felelős hormont termel

A tudósok 24 normál testsúlyú és 30 erősen túlsúlyos ember szövetmintáját elemezték - utóbbiak esetében egy testsúlycsökkentő műtétet megelőzően és követően is. A gyomor-bypass műtét vagy a gyomorszűkítő beavatkozás után ismét növekedésnek indult a telítettséghormon termelése. A vizsgálatok szerint az operáció után a transzkripciós faktorok egyensúlya és a hormontermelő sejtek száma is helyreállt.

"Sajnos a túlsúlyosokat gyakran megbélyegzik, mondván: hiányzik az önkontrolljuk, és fegyelmezetlenül táplálkoznak" - mondta Wölnerhanssen. A tanulmány megmutatta, hogy strukturális különbségek vannak a normál súlyúak és a túlsúlyosak között, ami megmagyarázhatja a túlsúlyosak esetében a telítettségérzet hiányát. A kutatók eredményeikről a Scientific Reports című szaklapban számoltak be.

Mi történik szervezetünkkel, ha éveken, akár évtizedeken keresztül túlsúllyal küzdünk? Részletek itt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra