Őszi allergiaszezon: miben más, mint a nyári?

Nemcsak tavasszal és nyáron, hanem sokaknak ősszel is szembe kell nézniük az allergia kellemetlen tüneteivel. Sőt van, akinél kizárólag ebben az időszakban okoz tüneteket.

Ha eddig nem érintett, már nem is fog?

Sokan reménykedve teszik fel ezt a kérdést, azonban akár az életkorra, akár a naptári hónapokra vonatkozik, a válasz mindkét esetben az, hogy nagyon is előfordulhat. Az allergia gyakran nem gyermek-, hanem felnőttkorban jelentkezik először, ráadásul elmondható az is, hogy minél később válik valaki allergiássá, annál kisebb az esélye rá, hogy valaha kinőheti. Ennek oka, hogy az allergia nem velünk született, hanem szerzett reakció.

allergia, őszi allergia

Szintén nem lélegezhetnek fel azok sem, akik a tavaszt és a nyarat átvészelték szénanátha - vagy egyéb tünetek - jelentkezése nélkül, hiszen több allergénreakciókat kiváltó növény csak az ősz közeledtével kezdi meg irritáló hatását az arra érzékenyek számára. Ráadásul sokszor a hűvösebb, szelesebb és nedvesebb időjárás is csak fokozza a panaszokat.

Őszi allergének

Bár ősszel a napfény-allergiások valóban fellélegezhetnek kissé, akik a gombákra érzékenyek, azoknak csak nyár végétől fokozódnak a tüneteik. A talajtakaró gombák jellemzően ugyanis augusztus és november között bocsátják ki a spóráikat és okoznak sokszor kifejezetten kellemetlen allergiás reakciókat.

Ha tudni szeretné, hogy jelenleg mely allergének keserítik meg az allergiások életét, ellenőrizze ide kattintva a friss pollen jelentést.

Számos erősen allergénhatású növény irritálhatja nyálkahártyáinkat a nyár vége után is, amikor sokan azt gondoljuk, hogy a nehezén már túl vagyunk, és végre zavartalanul fellélegezhetünk. Az aranyvessző, a libatop és a sokat emlegetett parlagfű például szeptemberben éri el virágzása csúcsát, valamint a közönséges oroszlánfog is akkor kezd el - májust követően immáron másodszorra - a legintenzívebben virágozni.

Parlagfű és a keresztallergiák

A globális felmelegedés kifejezetten kedvez a parlagfű virágzásának: az elmúlt években megfigyelhetővé vált, hogy egyre korábban kezdődik és egyre hosszabb ideig kitolódik ez az időszak. Mivel erre a növényre kifejezetten sokan allergiásak , nemcsak az irtására kell fokozott hangsúlyt fektetni, de érdemes megemlíteni a vele kapcsolatos keresztallergiákat is.

A keresztallergia leegyszerűsítve azt jelenti, hogy ha bizonyos zöldségekből vagy gyümölcsökből többet fogyasztunk, akkor ez növelni fogja az amúgy is fennálló pollenallergia-tüneteket. Parlagfűallergia esetén ezért jobb, ha kerüljük a túlzott dinnye, uborka, cukkini, paprika, banán, articsóka, füge, földimogyoró, ananász, gránátalma, mangó és citrusfélék fogyasztását, valamint lehetőség szerint kerüljük el a napraforgómag és -olaj használatát is.

Védekezzünk!

Ha bármely életkorban olyan pollenallergiás tüneteket veszünk észre magunkon vagy gyermekünkön, mint az orrdugulás, az orrfolyás, a szem-, a garat- vagy a fülviszketés, célszerű minden esetben mielőbb kivizsgáltatni magunkat, és meghatározni ennek okát. Amennyiben beigazolódik az allergia ténye, a szakorvossal egyeztetett módon védekezzünk a tünetek ellen!

Ön is allergiás? Ahhoz, hogy megtudjuk, pontosan mire vagyunk túlérzékenyek és ezt hogyan kell kezelnünk, az első lépés az allergiateszt. Kattintson!

Nemcsak vényre kapható szerek jöhetnek ilyenkor szóba, hanem például helyileg ható szem- és orrcseppek is, amelyek gyors segítséget jelenthetnek a problémák enyhítésére vagy megszüntetésére. Allergiásként jó, ha ezekből mindig tartunk magunknál, hogy szükség esetén bármikor - akár az éjszaka közepén is - használhassuk.

Az orrcseppek hatására az orrnyálkahártya erei összehúzódnak: vagyis csökkentik a duzzanatot, ezáltal pedig javul a levegőáramlás, azaz újra akadály nélkül lélegezhetünk nappal, és nyugodtan aludhatunk éjjel is. Ha használatuk során minden esetben pontosan betartjuk a betegtájékoztatóban leírt adagolást, akkor biztonságos és hatékony segítőtársaink lehetnek a teljes allergiaidőszak alatt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra