Növényi antibiotikumok: mikor jelentenek megoldást?
A gyógynövények és a növényi alapú készítmények bizonyos körülmények között a gyógyszeripar szintetikus termékeinek alternatíváját jelentik. Betegség esetén mindenkinek saját magának kell mérlegelnie és eldöntenie, hogy érdemes-e először természetes gyógymódot alkalmazni.
Az antibiotikumok alkalmazásának aranyszabálya: a lehető legkevesebbet, a lehető legcélzottabban.
Növényi gyógyszerek
Hogyan erősítenek?
Melyek a növényi hatóanyagok?
Mi van a gyógynövényekben?
Elhamarkodott rendelvény
Miért ír fel még mindig sok orvos a kórokozók pontos felderítése nélkül antibiotikumot, és törődik bele a rezisztencia kialakulásába? A felelősség részben bizonyára minket, betegeket is terhel. Hányszor véljük úgy, hogy másnapra okvetlenül vissza kell nyernünk a teljesítőképességünket, és nem szánunk időt a pihenésre, a gyógyulásra (vagy gyógyításunkra) és az elegendő alvásra?Ha már biztos, hogy bakteriális fertőzésről van szó, kérjük meg a kezelőorvosunkat, hogy válasszon számunkra minél megfelelőbb antibiotikumot. Széles spektrumú antibiotikumot, amelynek hatóanyagai sokféle baktériumfajt gátolnak vagy elpusztítanak, csak a legvégső esetben szabad alkalmazni, mivel ezek tartósan károsítják a bél egészséges baktériumközösségeit is.

Növényi antibiotikumok: mikor jelentenek megoldást?
Tegyük fel magunknak a következő kérdéseket:
- Fontosnak tartom, hogy tartósan egészséges legyek, vagy egyszerűen csak szeretnék minél hamarabb jól lenni, és tovább végezni a napi teendőimet?
- Hajlandó vagyok megtenni magamért annyit, hogy a kellemes, meleg ágyban maradok, inhalálok, teát kortyolgatok, gyógyító ülőfürdőt veszek?
- Nyerni akarok valamit a betegségből azáltal, hogy magamra szánható időnek és pihenési lehetőségnek tekintem, vagy inkább a türelmetlenségemnek engedek?
- Pihenésre intő fontos jelnek tekintem a betegséget, vagy ellenségnek, ami ellen elkeseredetten küzdeni akarok?
- Mennyire gyengült le az immunrendszerünk (például gyakran vagyunk-e fáradtak vagy megfázottak)?
- Mekkora a szövődmények valószínűsége?
- Mennyire félünk a szövődményektől?
- Módunkban áll-e nagyjából egy héten keresztül kímélni magunkat?
Súlyos megbetegedések
Komoly problémák, úgymint vese-, tüdő- vagy szívbelhártya-gyulladás, fertőző májgyulladás, reumás láz vagy hasonló súlyos betegségek esetén a természetes gyógymód az orvossal történő egyeztetés alapján remekül kiegészítheti az elrendelt antibiotikumos kezelést. Súlyos betegség esetén soha nem szabad önhatalmúlag kúrálni magunkat!
Mikor válasszunk növényi gyógyszert?
Nem mindig van feltétlenül szükség szintetikus antibiotikumra. A növényvilágban számos hatékony gyógyszer akad, amely nem kívánt mellékhatások nélkül erősíti az immunrendszerünket. A gyógynövények esetében nem fenyeget az a veszély, hogy a csírák rezisztenssé válnak, ami egy súlyos betegség esetében akár életveszélyes is lehet. A nem mellékes előnyök közé sorolhatjuk agyógynövényekpáratlan aromáját: aki szívesebben kortyolgat kellemes környezetben egy teát, ahelyett, hogy rossz ízű szintetikus tablettákat szedne, az a növényekkel mindenképpen jól jár.A természetes gyógymód előnyei
A természetes növényi gyógyszerek erősítik az immunrendszert, segítik a test természetes működését:- Jobban alszunk, erősebbnek érezzük magunkat, kevésbé vagyunk kiszolgáltatottak a betegségnek
- Csökkentik a baktériumok számát
- Segítenek a szervezet védelmi rendszerének felépítésében
- Támogatják legfontosabb méregtelenítő szervünk, a máj működését
- Vitaminokkal és ásványi anyagokkal látják el a szervezetet
- Erősítik a bél nyálkahártyáját, így az meg tudja különböztetni egymástól a "jó" és a "rossz" baktériumokat
- Gondoskodnak arról, hogy testünk jól át legyen öblítve: így kikerülnek belőle a bomlástermékek, például az elpusztult kórokozók maradványai
- Fertőtlenítő és hámosító hatásuk révén hozzájárulnak a megfelelő sebgyógyuláshoz
Az igaz, hogy növényekkel lassabban, de egészségesebben és erősebben érjük el a célunkat - feltéve persze, hogy nincs feltétlenül szükség mesterséges antibiotikumra -, de a természetes gyógymód hatására a szervezet könnyebben végez a kórokozókkal, és jobban elbánik az esetlegesen felbukkanó újabb csírákkal is.