A kimondott szónak hatalma van
Interjú a Richter Aranyanyu díj különdíjasávalDr. Mangó Gabriella gyöngyösi háziorvos és természetgyógyász nyerte el idén az Aranyanyu Díj különdíját. Ez nem is csoda, hiszen a doktornő az orvoslás mellett verseket és könyvet ír, teljes elhivatottsággal a szakmájának él és hét gyermeke életét is koordinálja.
Mennyire lepte meg, hogy jelölték a Richter Aranyanyu díjra?

Dr. Mangó Gabriella háziorvos, természetgyógyász
Mit gondol, minek köszönhető, hogy ennyien szavaztak önre?
Az eddigi legnagyobb figyelmet idén kapta az esemény, és ez a lényeges. Több mint tizenegyezer szavazat érkezett be a jelöltekre.
Nagyon jólesett az a nyilvánosság, amit a döntőbe kerüléssel kaptam. Sokan megállítottak az utcán, gratuláltak, elmondták, hogy szavaztak rám és szurkolnak. E-maileket kaptam ismeretlen emberektől, akik arról írtak, hogy mennyire támogatják, amit képviselek, s gratulálnak mind a munkámhoz, mind a családomhoz. Az engem ismerő emberek is biztattak, hogy ezt az elismerést jelentő díjat megkapjam.
Sokan a közvetlen környezetemben is meglepődtek, amikor megtudták, hogy verseket írok - 2014-ben az Accordia Kiadó gondozásában Keszthelyi Mangó Gabriella: Fehér címmel verseskötetem jelent meg. Sokan azt sem tudták, hogy Természetgyógyászat kontra orvosi gyógyászat címmel könyvet is írtam.
Munkája során mi az a legfontosabb alapelv, amelyet szem előtt tart, amelynek szeretne megfelelni?
Mint mindenkinek, nekem is voltak fordulópontok az életemben. Voltak nehéz helyzetek, amely helyzetekből mindig tanultam. Ezek a helyzetek számomra "alapelveket" hoztak ezek:
1. A betegnek mindig igaza van
Ha valakinek a gondos orvosi, egészségügyi kezelés ellenére panasza van, addig kell keresnem, amíg meg nem találom a baj okát. Hiszen "a betegnek mindig igaza van". Sokszor meglepődöm, hogy ez a mondás milyen igaz! Ez a betegnek gyors diagnózist, gyors beavatkozást és a gyógyulás lehetőségét jelenti.
2. A kimondott szónak hatalma van
Ha a kezelőorvos, ha az egészségügyi személyzet, nem tudja a beteget biztatni, nem tud optimista képet sugározni, akkor az amúgy is nehéz helyzetben lévő beteg teljesen elveszítheti a lába alól a talajt. Minden mondattal, gesztussal a gyógyulás lehetőségét kell előrevetíteni!
3. A beteg akkor gyógyul a legjobban, ha önmaga is érdekelt a saját gyógyulásában
Ha partneri viszonyt sikerül kialakítani a betegekkel, akkor nem csak azt várják az orvostól, hogy meggyógyítsák őket, hanem önmaguk is tenni akarnak a saját egészségükért. Csak így lehet eredményeket elérni a betegek gyógyításában. Sokszor akkor lehet gyorsan és tartósan gyógyítani, ha "rávesszük" a beteget arra, hogy gondolkodásmódot, életmódot váltson.
Milyen üzenetet szeretne megfogalmazni, milyen példát szeretne mutatni az azonos területen dolgozó kollégáinak?
Az egészségügy és a pedagógusszakma területén sok embert ismerek, akiknek a munkáját soha nem ismerték el. Pedig nagy szükség lenne erre az elismerésre, hiszen lélek nélkül ezt a munkát, nem lehet végezni. Gondoljanak bele! Sok ember gyógyít ebben az országban, neveli a gyerekeinket, és sokszor egy köszönömöt sem kapnak.
Mit jelent önnek a Richter Aranyanyu díj? Tapasztalt valamilyen változást amióta megkapta a díjat?
Még többet kell teljesíteni, még nagyobb adni akarással. Sokan gratuláltak és sokan bíznak bennem, többen, mint eddig, s ez felelősséget jelent! Ez ösztönöz, hogy tovább menjek az úton, s megvalósítsam a terveimet.