Mit vegyünk, hogy boldogok legyünk?

Tárgyak vagy élmények? Melyiket gyűjtsük? Hosszabb távon mi tesz minket boldogabbá?

Logikus lenne azt mondani, hogy amikor dönthetünk arról, hogy mire költsünk pénzt, érdemesebb tárgyakat beszerezni élmények helyett, mivel egy tárgy hosszabb ideig tart, hosszabb ideig tesz minket boldoggá: egy egyszeri élmény pedig csak egyszeri, megfoghatatlan dolog, legyen szó akár koncertről, akár nyaralásról. Egy új kutatás azonban azt állítja: teljesen a sötétben tapogatóztunk eddig, pont fordítva van minden.

A Cornell University kutatást végző pszichológiaprofesszora, Dr. Thomas Gilovich szerint a boldogság egyik legnagyobb akadálya a megszokás. Hiába vagyunk boldogok attól, hogy megvettünk magunknak valamit, hozzá fogunk szokni azokhoz is, az újdonságélmény pedig hamar képes eltűnni. Ezért is érdemes inkább élményekbe fektetni időnket, energiánkat és pénzünket: legyen szó kiállításokról, túrázásról, utazásról vagy akár arról, hogy elsajátítunk valami újat.

Gilovich több mint húsz éve vizsgálja a boldogság pszichológiai és gazdasági hátterét.

Elmondása szerint több olyan kutatás is készült már, amely egyértelműen bizonyítja, hogy hiába érzik magukat az emberek boldogabbnak vásárlások után.

Hosszú távon is boldoggá tesz a vásárlás?

Érdekes módon a vásárlásba ölt összeg mennyisége nem módosítja jelentősen a boldogság mértékét , adott idő elteltével a tárgyakkal kapcsolatos megelégedettség mértéke csökkent, míg az élményekkel (illetve az azokkal kapcsolatos emlékekkel) kapcsolatos megelégedettség mértéke pedig emelkedett. Ez nem is meglepő, hiszen a tárgyi dolgok láthatóbban jelen vannak mindennapjainkban, megfogható dologként könnyebben beolvadnak a háttérbe, figyelmünk elsiklik felettük.

5 boldogságnövelő praktika

Az élmények ezzel szemben teljesen máshogy érintenek minket, hiszen ezek az identitásunk részét képezik, saját magunkat építjük fel ezekkel. Még a negatív élmények is építenek minket: a kutatások szerint ugyanis mihelyst elkezdünk ezekről beszélni, az ezekkel kapcsolatos élmények leírása pozitívabbá válik, ahogy feldolgozzuk ezeket és távolabbi, nagyobb perspektívából tudunk ezekről beszélni.

Ráadásul a közös élmények sokkal erősebb kapcsolatot adnak két (vagy több) ember között, mint a közös vásárlás: elvégre is sokkal jobban kötődünk valakihez, akivel együtt nyaraltunk, mint valakihez, akinek ugyanolyan tévéje van, mint nekünk.

Gilovich szerint mindezen kutatásoknak igen jelentős társadalmi üzenetük is van: ugyanis ezen eredmények egyértelműen jelzik a munkáltatóknak: ha boldog dolgozókat és állampolgárokat akarunk látni, élményeket kell nekik adni, amelyek építik őket és boldogabbá teszik őket.

Forrás: www.fastcoexist.com

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +4 °C

Napos idő várható fátyol- és gomolyfelhőkkel, de a gomolyok délután időszakosan jobban összeállhatnak. Kisebb zápor az ország északkeleti harmadában alakulhat ki. Az északnyugati, nyugati szelet nagy területen élénk, néhol erős lökések kísérik.A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között alakul. A hidegfront elvonultával megszűnik a fronthatás. Szerdán már anticiklon határozza meg időjárásunkat, így a frontérzékenyek szervezete is pihenhet.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!