Idegbecsípődés esetén ez a teendő

Egy rossz mozdulat, amit intenzív fájdalom követ: az idegbecsípődés panaszai sokaknak ismerősek lehetnek. Mutatjuk, mi a teendő, ha velünk is megtörténik.

Az idegbecsípődés gyakori és kellemetlen állapot, melynek hátterében az áll, ha egy ideget megnyomnak az azt körülvevő szövetek. Függően attól, hogy melyik területen alakult ki, jelentősen korlátozza a mozgásunkat, és a legalapvetőbb tevékenységeket is ellehetetleníti. Összegyűjtöttük, mit javasolt tenni az ideg becsípődése esetén.

A legtöbb esetben az idegbecsípődés fő tünete a napokig tartó szúró, vagy égő fájdalom, de érzékszervi zavarok is felléphetnek. A legrosszabb pedig az, hogy a fájdalom sokszor kisugárzik, így egyáltalán nem csak az testrész érintett, ahol maga az idegbecsípődés történt. Például ha a hátunkban történik, akkor a legtöbbször a csípőnk is fáj, és a lábainkban is érezzük. Ha nálunk is jelentkezik az erős fájdalom, az alábbiakat tehetjük:

Pihenjünk

Kerüljünk minden hirtelen mozdulatot (ez az erős fájdalom miatt valószínűleg amúgy sem jutna eszünkbe). Lehetőség szerint töltsük pihenéssel a napot, vegyünk fel egy olyan kényelmes testhelyzetet, ami nem fokozza tovább a panaszainkat.

idegbecsípődés
Az idegbecsípődéshez elég egy rossz mozdulat. Fotó: Getty Images

Hideg-meleg terápia

Érdemes az érintett területet borogatással is kezelni. Az első két napban a hideg vizes borogatás segíthet a fájdalom és a gyulladás csökkentésében, utána pedig meleg vizes borogatásra válthatunk, amelynek az iztmok ellazításában lehet szerepük. Szükség esetén fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszereket is bevehetünk. 

Óvatos nyújtás

Ha a fájdalom nem túl erős, finom nyújtógyakorlatokkal próbálkozhatunk, ami segíthet felszabadítani a nyomás alá került ideget. Ezt azonban csak mértékkel és kellő óvatossággal végezzük, nehogy tovább rontsunk egy újabb rossz mozdulattal az állapotunkon.

Ne várjunk sokáig az orvosi segítséggel!

Ha a fájdalom egy héten belül nem enyhül, vagy esetleg még súlyosbodik is (pl. zsibbadás, gyengeség, vagy vizelet- és székletürítési problémák jelentkeznek), mindenképpen keressünk fel egy orvost. A szakember képalkotó diagnosztikai vizsgálatokat végezhet el az érintett terület állapotának feltérképezésére, szükség esetén pedig kezelést írhat elő. Sokat segíthet a fájdalom enyhítésében egy gyógytornász, aki az érintett ideg körüli izmok nyújtásával és megerősítésével javíthat az állapotunkon. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +19 °C
Minimum: +5 °C

A keleti tájakon változóan felhős idő várható, másutt a derült időt követően felől magasszintű felhősáv érkezik. Hajnalban az északkeleti határnál már előfordulhat zápor. A légmozgás többnyire gyenge lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 3 és 10 fok között alakul, a derült, hidegre hajlamos helyeken azonban fagypont közelébe csökkenhet a hőmérséklet. Fronthatás továbbra sem terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Baranya
Legrosszabbul:
Békés
Kezdjük újra