Mi okozhat cikluszavart és hogyan kezeljük? (x)

A női ciklus hivatalosan 28 napos folyamat, amelyet hormonjaink összehangolt működése szabályoz. Azért írtuk, hogy hivatalosan, mert a valóságban hormonrendszerünk rendkívül érzékeny "műszer", amely a legkisebb behatásra is viszonylag gyors változásokkal reagál - ennek eredményeképp pedig egy korábban pontos és szabályos ciklus is könnyen a feje tetejére állhat.

Bár ciklusunk a nagykönyv szerint 28 napos, ez a hosszúság egyénenként némileg eltérhet, tehát a néhány napos különbségek egyáltalán nem számítanak kórosnak. Ezért történhet meg, hogy míg egyik nőnél 23, addig másoknál 33 naponként jelentkezik a menstruáció.

A női ciklus A női ciklus a menstruáció első napjával kezdődik és a következő vérzés első napja előtti nappal ér véget. A havi ciklusunk három egymást követő szakaszból áll: a tüszőrepedés előtti (follikuláris) fázisból, a tüszőrepedés (ovuláció) fázisból és a tüszőrepedés utáni (luteális) fázisból. A peteérés folyamata ciklusunk első napjával veszi kezdetét, majd nagyjából félidőben (a 14. nap körül) megtörténik az ovuláció, mikor is az érett petesejt kiszabadul a tüszőből és megkezdi vándorútját a méhüreg felé. A ciklus második felében a méhnyálkahártyának van ideje arra, hogy felkészüljön az esetleg megtermékenyült petesejt befogadására és táplálására.

Mikor beszélhetünk cikluszavarról?

Ahogy korábban említettük, a menstruáció néhány napos csúszása még egyáltalán nem számít kórosnak, ha viszont vérzésünk túlságosan is korán, azaz 21 napnál hamarabb, vagy túlságosan későn, vagyis 35 nap után jelentkezik, akkor ez már menstruációs zavarra utal. De nem csak a túl rövid vagy éppen túl hosszú ciklus jelenthet problémát. Meglehetősen gyakori az úgynevezett köztes vagy pecsételő vérzés is, amikor a két menstruáció között barnás folyás jelentkezik. Ezt egyébként a hirtelen ösztrogénszint-növekedés, illetve a petesejt tüszőből való távozása okozza, és nem is jelent problémát, amennyiben legfeljebb 1-3 napig tart. Ha viszont ennél hosszabb ideig fennáll, akkor az is cikluszavarra utalhat.

ciklus, cikluszavar

Mi okozhat cikluszavart?

A hormonális problémákon, a szervezetünkben jelenlévő gyulladáson, a cisztákon és daganaton kívül valójában nagyon sok tényező meg tudja zavarni havi menetrendünket. Például az intenzív fizikai megterhelés (túl kimerítő edzés) vagy az alacsony testzsírszázalék (túlzásba vitt fogyókúra, evészavarok) miatt is könnyen kimaradozhat, szabálytalanná válhat vagy akár teljesen elmaradhat a menstruáció. De egy alapos nőgyógyászati vizsgálat fényt deríthet a vérzészavart okozó egyéb nőgyógyászati betegségekre is, például miómára vagy polipra, melyek megfelelő kezeléssel orvosolhatóak.

Sport és étkezés

A túlzásba vitt sportolás és az extrém fogyókúrák hatalmas terhet rónak a szervezetünkre, melynek hatására agyunk leállíthatja a peteéréshez, így a menstruációhoz szükséges hormonok termelődését.

Elhízás

Az sem jó, ha átesünk a ló túloldalára. A túlsúly hatására ugyanis megnövekszik a szervezet ösztrogénszintje, ami miatt elmaradhat a peteérés, és a menstruáció nemcsak szabálytalan, de hosszan tartó lehet, illetve erős vérzéssel is együtt járhat.

Egyes gyógyszerek

Minden olyan gyógyszer, amely hormont vagy ahhoz hasonló anyagot tartalmaz, összezavarhatja a menstruációs ciklusunkat. Ilyenek lehetnek például a pajzsmirigyproblémákra felírt hormonok, a szteroidok, de az antipszichotikumok egy része is.

Stressz

A stresszes helyzetek során szervezetünkben stresszhormonok szabadulnak fel, amelyek befolyásolják normál biológiai folyamatainkat. Hatást gyakorolnak például az agyalapi mirigyre, amely a menstruációs ciklust irányító hormonok előállításáért felelős. Az egyik ilyen hormon a prolaktin, amelynek termelődése tartós stressz hatására megemelkedhet. A magas prolaktinszint pedig számos negatív következménnyel járhat.

Milyen következményei lehetnek a cikluszavarnak?

Az agyalapi mirigy által termelt prolaktint gyakran csak anyasági hormonként emlegetik, legfőképpen, mert legfontosabb élettani szerepe a terhesség támogatása, valamint a szülés utáni tejelválasztás beindítása és fenntartása. A prolaktin kis mennyiségben mindig jelen van szervezetünkben, ha azonban terhesség vagy szoptatás nélkül is magas a szintje, akkor megzavarhatja a ciklust, amivel pont a várva várt anyaságot akadályozhatja meg. Statisztikák szerint a vetéléssel és meddőséggel küzdő nők 50 százalékánál kimutatható a magas prolaktinszint. Ezen kívül a túl sok prolaktin mindkét nemnél a szexhormonok (ösztrogén, tesztoszteron) szintjének csökkenésével, a nemi vágy elvesztésével (férfiaknál akár impotenciával) jár.

Jó hír azonban, hogy a magas prolaktinszint kezelhető, a gyógyulási esélyek pedig nagyon jók. A sikeres kezelés ugyanakkor megteremti a várva várt teherbeesés számára kedvező feltételeket.

A cikluszavarok kezelése gyógynövényekkel

A barátcserje terméséből készült főzetet már az ókorban is alkalmazták. Napjaink korszerű technológiával gyártott növényi gyógyszere, a vény nélkül kapható Premens tabletta a barátcserje termésében található négy apró magocska hasznos hatóanyagait tartalmazza koncentrált formában. A gyógynövényből készült kivonat gátolni tudja a túlzott prolaktinhormon-termelést, így a ciklusrendellenességek kezelésében is hasznos segítséget jelenthet. Ráadásul a premenstruális szindróma tüneteit is hatásosan enyhíti. Mint a növényi gyógyszereket általában, a Premens tabletta szedését is több cikluson át érdemes folytatni a kívánt hatás kialakulása érdekében.

PMS premens

Vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer<br />Hormonmentes gyógyszer cikluszavar és PMS kezelésére

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +9 °C

Napos, száraz idő várható vékony fátyolfelhőkkel. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 28 fok között várható. Ma már 28 fok is lehet, ingerültséget okozhat a hirtelen jött meleg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra