Ijesztő, mennyire káros egy szál cigi

Már egyetlen szál cigaretta is 11 perccel, egy egész doboz pedig három és fél órával rövidíti meg az életet. A rendszeres dohányzás összességében akár 14 évet is elvehet az érintettektől.

Napi 4 szál cigi után kialakulhat a függőség

A heroinnál és kokainnál is erősebb függőséget okoz a nikotin, és már alig napi négy szál cigaretta elszívása után kialakulhat az addikció. Rendszeres dohányzás mellett mindössze egy hét alatt függővé válhatunk. A leszokás viszont ennél jóval tovább tart: teljes megvonás esetén minimum 4-8 hét alatt szűnik meg a függőség, a nikotinéhség azonban még évekig fennmaradhat.

Nem megy a merevedés? Mára megdőlt az az elképzelés, hogy döntően lelki tényezők állnak a hátterében, bár azok hatása is jelentős. Leggyakrabban a korral járó változások, egyes gyógyszerek mellékhatásai, kábítószerek, alkohol, dohányzás, hormonális eltérések, keringési elégtelenség tartozhatnak az okok közé. A férfiassággal összefüggő problémák érzékenyen érintik az urakat, ám sokan mégis halogatják az orvosi vizitet. Holott idejében felfedezve könnyebben orvosolhatók a gondok.

Magyarország a tüdőrákos statisztikák élén

A dohányzással összefüggő betegségek következtében évente mintegy ötmillió ember hal meg világszerte, ebből 40 ezer Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy minden ötödik hazai haláleset összefüggésbe hozható a füstölgéssel.

Sehol a világon nem halnak meg annyian tüdőrákban, mint nálunk . Ennek a betegségnek a 90 százaléka a dohányzás számlájára írható. A modern diagnosztikának köszönhetően ma már egyre korábban felfedezhető a betegség, és egyre korszerűbbek a terápiák, ám ennek ellenére ez a legagresszívabb rákfajta - hangsúlyozza Szilasi Mária, a Debreceni Egyetem Tüdőgyógyászati Klinikájának igazgatója.

Hazánkban minden ötödik haláleset összefüggésbe hozható a dohányzással, dohányzás leszokás a dohányzásról tüdőrák nikotinfüggőség daganatok nikotin szájüregi daganat
Hazánkban minden ötödik haláleset összefüggésbe hozható a dohányzással

A szájüregi daganatok, a gége- és hörgőrák kialakulásában is elsődleges szerepet játszik a dohányzás. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy 2000 óta drasztikusan, minden évben 5-6 ezer fővel nő a hörgőrákos betegek száma. Ma már tény, hogy a dohányosok fele a dohányzás következményeként fog meghalni. Gyakoriak a szív-és érrendszeri betegségek, például az érelmeszesedés és a gutaütés, de jellemzőek az anyagcsere-, idegrendszeri, mozgásszervi, szem- és bőrbetegségek is.

A sokakat érintő idült hörghurut és a tüdőtágulás ( COPD ) előfordulásának 80 százaléka is a dohányzással függ össze. Sajnos ezek a betegségek már a fiatalokat is fenyegetik, hiszen a serdülők körében rohamosan nő a dohányosok száma - figyelmeztet a szakember.

A tinédzserek között is sok a függő

A mai 16 éves korosztály 72 százaléka már kipróbálta a cigarettát, 16 százalékuk pedig függőnek mondható. Ráadásul a fiúk és lányok körében egyenlő arányban nő a dohányzók száma.

Sokan hiszik, hogy a light és az elektromos cigaretták kevésbé veszélyesek, de ezekben is bőven akad káros anyag, sőt, sokkal könnyebben rabul ejtenek. A leszokás a többség számára már kevésbé sikeres. Évente a dohányosok 70 százaléka szeretne felhagyni káros szenvedélyével , de csak mintegy 30 százalékuk próbálja meg, és mindössze 3 százaléknak sikerül.

A nikotin szintjének fokozatos csökkentésében nyújt gyógyszeres segítséget a nikotinpótlás, amelynek számtalan formája létezik. A függőségről bővebben ide kattintva olvashat.

Az eredményes leszokás viszont életmentő lehet: például annak, aki 35 éves kora előtt abbahagyja a dohányzást, hosszú távú életkilátásai majdnem azonosak a sosem dohányzókéval. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az orvosi segítség és figyelem jelentősen képes növelni a leszokás sikerességét, a legfontosabb pedig természetesen az akaraterő.

Letenné a cigit? Tippek a leszokás első napjaihoz A dohányzás káros hatásairól folyamatosan jelennek meg újabb és újabb hírek, mégis rengetegen vannak, akik nehezen mondanak le erről a káros szokásról, sokszor talán azért, mert félnek a kellemetlen "mellékhatásoktól" - következzen néhány tipp az első napok könnyebbé tételéhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra