Miért van annyi pattanásom?

Az aknét okozó baktériumok minden ember bőrén megtalálhatók, de az emberek egyötöde olyan szerencsés, hogy életében csupán néhány alkalommal alakul ki pattanás a bőrén. Mi a titkuk?

A Los Angeles-i Kalifornia Egyetem, a St. Louis-i Washington Egyetem és a Los Angeles-i Biomedikai Kutatóintézet közös kutatásából kiderült, hogy az akne baktériumok között vannak pattanást okozó "rossz", illetve bőrvédő hatású "jó" törzsek. A legutóbbi számában megjelent eredmények új terápiák dömpingjét eredményezhetik a bőrbetegség megelőzésében és kezelésében.

A kutatók a pórusok mélyén meghúzódó Propionibacterium acnes baktériumot vizsgálták. Amikor a baktériumok kiváltják az immunrendszer válaszát, megjelennek a gyulladt, duzzadt pattanások. A szakértők 49 pattanásos és 52 egészséges bőrű önkéntes arcáról vettek mintát pórustisztító csíkkal a Propionibacterium acnes baktériumokból. Miután kivonták a mikrobiális DNS-t a csíkokról, a laboratóriumban megvizsgáltak egy genetikai markert, hogy azonosítani lehessen a baktériumtörzseket az egyes résztvevők pórusaiban, és feljegyezték, kiknek voltak pattanásaik. Ezután a szakértők a csíkokról származó baktériumok kitenyésztésével több mint ezer törzset izoláltak. A Washington Egyetem kutatói a P. acnes törzsek közül hatvanhatot szekvenáltak, így a Kalifornia Egyetem kutatói be tudták határolni azokat a géneket, amelyek az egyes törzsekre jellemzők.

"Nagyon meglepődtünk, amikor kiderült, hogy a beteg bőrről és az egészséges bőrről származó baktériumtörzsek nagyon eltértek egymástól" - számolt be a tanulmány társszerzője, Dr. Noah Craft. "A P. acnes két egyedi törzse tűnt fel minden ötödik pattanásos bőrű alanyon, amelyek csak ritkán voltak jelen az egészséges bőrűeken. Még izgalmasabb felfedezés volt azonban az, hogy a P. acnes egy harmadik törzse gyakori az egészséges bőrön, ugyanakkor csak ritkán van jelen a pattanásos bőrön."

A kutatók azt gyanítják, hogy ez a törzs olyan természetes védelmi mechanizmusokkal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik számára a támadók felismerését, hogy még a bakteriális sejt fertőződése előtt elpusztíthassa azokat. A felfedezés alapján a szakértők azt remélik, hogy a jótékony baktériumtörzs mennyiségének valamilyen egyszerű krém segítségével történő növelésével hatékonyan lehet majd kezelni a pattanásos bőrt.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
grapefruit
Ez a kedvelt gyümölcs többet árthat, mint használ
szívbarát étrend
Így védd a szívedet egyetlen gyümölccsel – már napi fél is elég belőle
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +12 °C
Minimum: +4 °C

Általában erősen felhős vagy borult lesz az ég. Többfelé várható jellemzően gyenge eső, zápor. Kissé veszít erejéből a szél, de továbbra is elsősorban a Dunántúlon erős, helyenként - kiemelten a Balaton térségében - viharos marad az északias szél.Késő estére 4 és 11 fok közé hűl le a levegő. Jelenleg hidegfronti hatás érvényesül az országban.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: meddig tart egy pánikroham? – Felismernéd a figyelmeztető jeleket? Heves szívdobogás, légszomj, halálfélelem – a pánikbetegség tünetei sokakat megijesztenek, mégis rengeteg tévhit kering róla. Teszteld, mennyire ismered!
kvíz
Kvíz: mi történik az agyban alvás közben? – Teszteld a tudásod! Agyunk irányítja a gondolatainkat, döntéseinket és még azt is, hogyan tanulunk vagy emlékezünk. De vajon mennyit tudunk róla valójában? Teszteld a tudásod ebben az izgalmas kvízben!