Asztma és ADHD: szoros az összefüggés

Egy friss kutatás szerint a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral (attention deficit hyperactivity disorder - ADHD) diagnosztizált fiúk nagyobb valószínűséggel szenvednek asztmában, allergiás megbetegedésekben és bőrfertőzésekben.

A kutatásban részt vevő fiúk közül az ADHD-val újonnan diagnosztizált alanyok 40 százalékkal nagyobb valószínűséggel szenvedtek asztmában , 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel volt szükségük vényköteles allergiás gyógyszerekre, és 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel szenvedtek bakteriális bőrfertőzésekben, mint a többi fiú.

"Kutatásunk ismét alátámasztotta azt a feltevést, hogy az atópiás betegségek, például az asztma és az ételallergia, növeli az ADHD kialakulásának kockázatát" - írták a kutatók az szaklap augusztusi számában közzétett tanulmányukban. A kutatást vezető Eelko Hak és munkatársai a Gröningeni Egyetemen azt is hozzátették azonban, hogy a rendellenességek közötti összefüggés mechanizmusának pontos meghatározásához további kutatásokra lesz szükség.

A szakértők arról is beszámoltak, hogy az ADHD gyakoriságának növekedésével párhuzamosan az allergiás (más néven atópiás) megbetegedések, köztük az allergia és az asztma előfordulása is megemelkedett. A környezeti kockázati tényezők, például az allergiás reakciót kiváltó élelmiszerek az ADHD és az allergiás asztma kialakulását is kiválthatják.

A kutatás során 900 olyan brit 4 és 14 év közötti fiú adatait használták fel, akiket 1996 és 2006 között először diagnosztizáltak ADHD-val . Az ő adataikat 3500 olyan gyermekével vetették össze, akik nem szenvedtek a betegségben. Miután számításba vették az életkort, az alacsony születési súlyt és a koraszülöttséget is, a kutatók kimutatták, hogy jelentős összefüggések figyelhetők meg az ADHD diagnózisa és az asztma, az ótvar, illetve az antihisztaminok szükséges alkalmazása között az alanyok kórtörténetében.

Allergiának nevezzük az immunrendszer kóros túlműködését: a szervezet a környezetben vagy a táplálékokban található ártalmatlan anyagokat idegenként ismeri fel, amire az immunrendszer túlérzékeny reakcióval, hiperszenzitivitással válaszol. Allergiás reakció főleg atópiás egyénekben jön létre. Az atópia a szervezet olyan öröklött tulajdonsága, amely hajlamosít a különféle ellenanyagok, például az IgE képződésével járó allergiás megbetegedések kialakulására.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Reggel még több helyen eshet, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, ezzel együtt északon délután egyre inkább kisüt a nap. Ezzel szemben a déli, délnyugati országrészben a felhőzet átmeneti felszakadozását követően erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, és ott délután is valószínűek záporok, zivatarok. Többfelé lesz élénk, helyenként erős az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Késő estére 13 és 18 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra