Tünetek

A tünet olyan, a normálistól eltérő jelenség, amelyből az orvos, a beteg kikérdezését és vizsgálatokat követően képes felismerni a betegséget. A tünet lehet szubjektív vagy objektív. Előbbi nem más, mint amit a beteg panaszként észlel, az utóbbiakat az orvos mutatja ki. Általános tünet például a láz, a fájdalom, a fáradékonyság, a viszketés, a magas vérnyomás vagy a köhögés. Más tünetek egy adott betegségre inkább jellemzőek, mint például a hirtelen jelentkező rendkívül erős szegycsont táji fájdalom szívinfarktus esetén.

Kiütések tünetei és kezelése

Mik a kiütések?

A kiütés az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati tünet, rengeteg betegség okozhatja, kortól és nemtől függetlenül bárkin megjelenhet. A csalánkiütést például mindenki ismeri, látta vagy tapasztalta, ahogyan a bárányhimlő okozta pöttyöket is. A szintén kiütést okozó rühességet jobb esetben csak a betegség rosszul csengő neve miatt ismerik az emberek. A kiütés kiváltó okától függően jelentkezhet kisebb bőrfelületen, de az egész testre is kiterjedhet.

Tünetek

A kiütések előfordulása és okai

A legáltalánosabb kiütés a csalánkiütés, ami ha nem áll fönn hat hétnél tovább, akut esetnek számít, az okát sem kell külön keresni. Ilyesmi nagyon gyakran jön elő banális megfázás miatt, de okozhatja valamilyen ételre, adalékanyagra, gyógyszerre adott túlérzékenységi reakció is.
Ha a csalánkiütés hat hétnél tovább áll fenn, vagy ismétlődően visszatér, már komolyabb kivizsgálásra van szükség. Ennek része lehet a góckutatás és az allergiavizsgálat is. Mivel a komoly családkiütés akár előszele is lehet az allergia miatti anafilaxiás sokknak - ilyesmi főképp ételallergiák esetén történhet -, így az ilyen jellegű tünettel foglalkozni kell akkor is, ha először jelentkezik. Az allergia mellett bőrre kent irritáló anyagok, krémek, tisztítószerek, vegyszerek, növényi kivonatok is okozhatnak kiütést, de kiválthat ilyet rovarcsípés, hőség és napsütés is.
Az ekcéma miatti kiütés szintén nagyon gyakori. Ez a krónikus bőrbetegség lehet veleszületett, azaz már csecsemőkorban is kialakulhat, de később is megjelenhet úgy, hogy tartósan fennáll. Ez esetben a betegség szerzett, az állandó kézmosás, a tisztítószerek használata provokálhatja azáltal, hogy a bőr miattuk kiszárad, a felhám felső hidrolipid rétege pedig meggyengül. Ekcéma nem csak kiszáradás, hanem allergia és irritáció miatt is kialakulhat.
A bakteriális fertőzések is okozhatnak kiütést, méghozzá jellemzően a szőrtüszőkre lokalizáltan. Az ilyenkor megjelenő szőrtüszőgyulladás az egész testen és a hajas fejbőrön is okozhat kiütést. Ilyen tünetet okoz a rühesség is, ami bárkit érinthet, közösségekben, kórházi osztályokon, hajléktalanszállókon lehet elkapni. A fertőződéshez elég, ha valaki érintkezik rühes beteggel, mert például kezet fog vele: a bőr alatti viszketést okozó atkák már így is átkerülhetnek a bőrre. Csecsemőknél a pelenkakiütés is jól ismert jelenség. Ezt az okozza, hogy a vizelet és a széklet a pici popsijára kerül, hatására pedig sérül a bőr védekezőképessége, így az bepállik, begyullad.
Gyerekkori kiütést klasszikusan az olyan vírusos fertőzések okozhatnak, mint például a bárányhimlő vagy a rózsahimlő. Ha valaki gyerekkorában nem volt érintett, akkor ilyen betegségek felnőttkorban is kialakulhatnak nála. Gyerekeknél és felnőtteknél is okozhat kiütést az ótvar, ami jellemzően akkor alakul ki, ha egy seb bakteriálisan felülfertőződik, miután elvakarják. Ez a bakteriális fertőzés szóródhat, testszerte okozhat panaszokat. A gombás fertőzések ugyancsak okozhatnak kiütéseket. A rózsahámlás szintén kivált ilyen panaszt, de sok olyan gyógyszer is van, amely kiütést okozhat. Ez nem feltétlen allergia, lehet egyszerű mellékhatás is.
A bizarrnak tűnő kiütések sokszor valamilyen belső eredetű problémára utalnak, ezért azokat soha nem szabad figyelmen kívül hagyni, okának felderítése végett mindig orvoshoz kell fordulni.

A kiütések tünetei

A kiütés nem csak pirosas, hanem bőrszínű is lehet, apró pöttyök mellett kisebb-nagyobb hólyagok megjelenését is jelentheti. Ezek textúrájukban eltérhetnek a bőrtől, lehetnek érdesek, szárazak, pikkelyesek és hámlóak, de nedvedzhetnek is. A kiváltó októl függően az érintettek a bőrfelületet melegnek is érezhetik, a panaszt láz és fájdalom is kísérheti.
Az, hogy a kiütés viszket-e, szintén mindig a kiváltó októl függ: például a rühesség okozta kiütés rettenetesen viszket. Utóbbi egyébként nagyon apró, halványpiros, sokszor bőrszínű pontok formájában okoz kiütést, tünetei speciális helyeken, leggyakrabban a kézujjak között, a hónaljban, a köldök körül és a mellkas, szeméremszőrzet területén jelennek meg. Sokszor az atkajáratok is látszanak.

A kiütések diagnózisa

Mindig annak a betegségnek a diagnózisát kell felállítani, amely a kiütést okozza. Ehhez a beteg fizikai vizsgálatára, anamnézisének felvételére van szükség. Ha például bárányhimlőről van szó, külön bőrgyógyászati vizsgálatra nincs is szükség, míg például rózsahámlásnál vagy makacs gombás fertőzés okozta kiütésnél már az is indokolt. Ha a háttérben allergia áll, allergológusra is szükség lehet. A diagnózis felállítását segíti, hogy a kiütések sokszor speciális helyeken jelennek meg, illetve mintázatuk is jellemző lehet.

A kiütések kezelése

A kezelés minden esetben a kiütést kiváltó betegség kezelését jelenti. Ha az vírusos eredetű, akkor értelemszerűen magát a fertőzést kell kezelni, illetve megszüntetni, ezt követően a kiütések is elmúlnak.
Ha a gondot bakteriális vagy gombát fertőzés váltja ki, akkor azt kell meggyógyítani esettől függően helyi kezeléssel vagy szisztémás, szájon át szedhető gyógyszerrel. Ha a kiváltó ok ekcéma, akkor azt kell kezelni, a bőrflórát kell erősíteni receptre felírható krémekkel. Ha a panaszt gyógyszer okozza, akkor azt el kell hagyni. A csalánkiütéseknél az antihisztaminok, szteroidos nyugtató és hűsítő kenőcsök jelenthetnek segítséget.
Olyan kiütések is vannak, amelyekre speciális krémeket, balzsamokat vagy ecsetelőket ajánlhatnak az orvosok. A pelenkakiütést például speciális popsikrémek használatával lehet megelőzni és kezelni, illetve emellett figyelni kell a pelenkázás idejére és módjára, a popsi tisztán és szárazon tartására.

A kiütések gyógyulási esélyei

A gyógyulási esélyek minden esetben attól függnek, hogy milyen betegség miatt jelentkeznek a kiütések, és az mennyire kezelhető. Ha az gyógyítható, akkor a kiütés is elmúlik. Nyomot az ilyesmi általában nem hagy maga után, leszámítva az olyan eseteket, amikor például a bárányhimlős kiütéseket csúnyán elvakarják, azok pedig hegesedve gyógyulnak.

A kiütések szövődményei

A kiütést okozó betegségeknek sokféle szövődménye lehet, például a kezeletlen ótvar okozhat akár vesebetegséget is.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosnak.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.