A szerdai kormányülésen a kabinet többek között arról is döntött, hogy 3,6 milliárd forintnyi rendkívüli forrást biztosít a kórházi klímaberendezések azonnali javítására és karbantartására. Az erről beszámoló csütörtöki sajtótájékoztatón Köböl Anita kormányszóvivő elmondta, hogy a fejlesztési program részeként:
- megjavítják a Szent László Kórház hibás folyadékhűtőjét,
- új hőcserélőket telepítenek a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézetbe,
- helyreállítják a Bajcsy-Zsilinszky Kórház hőszivattyúit,
- javítják a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház hűtési és épületfelügyeleti rendszereit.
A fentieken túl a 3,6 milliárd forintos javítási és fejlesztési program mások mellett kiterjed a miskolci központi kórház elavult folyadékhűtőire, korszerű épületautomatika rendszer építésére és Győrben, Kaposváron, az Országos Onkológiai Intézetben, a Honvéd Kórházban és a Heim Pál Gyermekkórházban is lesznek fejlesztések.
A cél országszerte olyan korszerű technológiák alkalmazása, amelyek a műtők, az intenzív osztályok, a szülészetek és az onkológiai részletek biztonságos működését szolgálják.
A fejlesztésre a kórházi klímaberendezések elavult vagy hibás állapota miatt van szükség. Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter szerdai posztjából kiderült, hogy pontosan hány kórházi helyiséget érint a probléma:
"Az aktuális állapot szerint a betegellátás biztonsága szempontjából kritikus területeken:
a) 402 db helyiség megfelelő hűtéssel rendelkezik (48%),
b) 303 db helyiségben elégtelen kapacitású klímaberendezés található (36%),
c) 110 db (13%) helyiség hűtése javítás alatt áll."
A szifiliszfertőzése ellen is küzdenek
A sajtótájékoztatón azt is közölték, hogy a kormány módosította a szifiliszfertőzésekkel kapcsolatos adatkezelési szabályokat, hogy ne csak a szűrést végző orvos, hanem a kezelőorvosok is hozzáférhessenek az adatokhoz.
Ennek célja, hogy a kezelőorvosok hozzáférjenek azokhoz az egyébként szenzitív, védett adatokhoz, amelyek lehetővé teszik a megfelelő egészségügyi döntések meghozatalát a várandós nők és a születendő gyermekek érdekében.
Magyar Péter miniszterelnök hozzátette: míg 5-6 évvel ezelőtt évente egy-két csecsemő született szifiliszfertőzötten, addig az utóbbi években évente több mint 10 csecsemő meghalt és nagyon sok csecsemő súlyos állapotba került azért, merthogy a szülészorvos nem tudta előre, hogy az édesanyja szifilisszel fertőzött.