Jön a helyszíni videóhívás a mentőknél

Novembertől bevezetik a mentőknél a helyszíni videóhívást, és jön az ötfokozatú sürgősségi skála is.

Háromról öt szintűre finomítják az ellátások sürgősségi besorolását, elemzik a segélyhívásokat, továbbá a mentőirányítóknak a jövőben nem csak egy egységes kérdezési protokoll szerint kell végezniük a munkájukat, a vakon gépelés is alapkövetelmény lesz számukra – számol be a Népszava azokról a változtatásokról, amelyeket az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) novembertől tervez bevezetni.

mentő, Országos Mentőszolgálat, OMSZ,, betegszállítás
A mentőautók ezentúl nem mehetnek annyira gyorsan. Fotó: Getty Images

Részletesebb rangsorolást kapnak a betegek

Az új intézkedések között szerepel az is, hogy a mentők sebességét korlátozzák. Október elejétől még súlyosan sérült beteget szállítva, szirénázva is legfeljebb 30 kilométer per órával léphetik túl a többi közlekedőre vonatkozó legnagyobb megengedett sebességet. November elsejétől pedig bevezetik az úgynevezett helyszíni videóhívást is. Ezt azt jelenti, hogy a segítségre szorulóról, illetve a körülményekről videóközvetítést adhat a mentésben közreműködő. Várhatóan változik a mentők priorizálási rendje is. Az eddig P1-P3 kategóriába sorolt hívások besorolását a jövőben P1 és P5 között osztályozhatják a hívásfogadók.

Mesterséges intelligencia segítségével készült négyhetes előrejelzés a betegszállítási kapacitás optimalizálásához az Országos Mentőszolgálat számára. Részletek

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
D-vitamin
D-vitamin: májusban is kell még szedni? – Mutatjuk, mi lenne a legjobb az orvosok szerint
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +13 °C

Az erőteljes gomolyfelhő-képződés, mellett hosszabb-rövidebb időre kisüthet a nap. Egyre többfelé, több hullámban alakulhatnak ki záporok, zivatarok. Egy-egy intenzív, heves zivatar is előfordulhat. A délnyugati szelet élénk, főként a Dunántúlon és a Tiszántúlon erős lökések kísérik, zivatarok környezetében viharossá fokozódhat a szél. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. A héten várható időjárás-változás következményei már ma is érezhetőek lesznek. Kettősfronti hatás várható, amely a hideg- és a melegfrontra érzékenyek szervezetét egyaránt megterheli.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!