Pajzsmirigy-alulműködés: mit ehetünk?
Bár a pajzsmirigy-alulműködés elsődleges terápiája a gyógyszeres kezelés, azonban igen sokat lehet tenni az állapot javulása érdekében megfelelő módon összeállított étrenddel is. Mit érdemes tehát ilyen esetben a tányérra tenni?
Feldolgozatlan ételek
Fogyasszunk minél több feldolgozatlan ételt, kerüljük viszont a túl sok finomított szénhidrátot, túlzott állati eredetű zsiradékot, grillezett vagy mikrohullámú sütőben készült ételeket, mivel ezek fokozhatják a szervezetben lévő gyulladást, így negatívan hathatnak apajzsmirigyműködésére is. Emellett érdemes tudni, hogy a pajzsmirigy-alulműködés (főleg az autoimmun eredetű) gyakran jár együtt cöliákiával. Amennyiben ennek felmerül a gyanúja, javasolt az orvosi kivizsgálás. Igazolt cöliákia esetén pedig mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni, aki a megfelelő étrend összeállításában tud segíteni.
Mi válthatja ki a pajzsmirigy-alulműködést? Részletek itt.
Pajzsmirigyet támogató ételek
Vannak olyan ételek, amelyek bizonyítottan hozzájárulnak a szerv egészséges működéséhez. Ilyenek például bizonyos gyümölcsök (a bogyós gyümölcsök, eper, málna, szeder, áfonya, bodza), mivel ezek nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidánsokat, ezáltal képesek csökkenteni a gyulladásos folyamatokat és hozzájárulnak azimmunrendszerműködéshez. Fogyasszunk továbbá minél több friss zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonaféléket, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, sovány fehérjéket, növényi eredetű olajokat, valamint omega 3-ban gazdag halakat (lazac, makréla) és magokat (például lenmag, dió), ugyanis ezek szintén csökkenthetik a gyulladást a szervezetben. Ne feledkezzünk meg mindezeken kívül az olyan értékes fehérjeforrásokról sem, mint a hüvelyesek, a baromfihúsok és a tojás, valamint a D-vitaminban gazdag ételekről sem, mint a máj és a tej!

Vitaminok és ásványi anyagok
Egyes vitaminok és ásványi anyagok fokozottabb bevitele igen pozitív hatást gyakorol a pajzsmirigy működésére. Ilyen az A-vitamin, a B12-vitamin, a szelén, acinkés a jód. Ez utóbbival ugyanakkor óvatosan kell bánni, ugyanis vannak olyan pajzsmirigyzavarok, amelyeken csak ront a jód. Ezért mindenképp egyeztessünk orvossal a szedés megkezdése előtt - figyelmeztet Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.
Korlátozzuk a pajzsmirigy-gátló élelmiszereket
Léteznek olyan élelmiszerek is, melyek sajnos gátolják a pajzsmirigy működését, azáltal, hogy akadályozzák a jód felvételét. E téren említhető a káposzta, a kelbimbó és a brokkoli. Ha mégis megkívánnánk ezeket, akkor se fogyasszuk nyersen, helyette jó alaposan főzzük meg mindet.
Értékelje a cikket!
Üdvözlöm! Segítséget kérnék az alábbiakban. 32 éves anyuka vagyok. Hetek óta fáradékony vagyok, a munkahelyemen, BKV-n is majd elalszom, pedig ez sosem volt rám jellemző. Évek óta alacsony a vérnyomásom, kardiológiára is kértem beutalót az időnként előforduló szív körüli szúrások miatt. IBS-em van, ebből adódik valószínűleg a minden reggeli hasmenésem. Az utóbbi időben a menstruációm sincs rendeben. Izzadékony is lettem. Háziorvosomnak elmondtam a panaszaim, sajnos nemigen foglalkozott velem. Labort kért, amiben a TSH szintem alacsonyabb, mint a minimum érték. Illetve az éhomi cukrom is elég magas, de határértéken belül van. A háziorvosom annyit mondott, hogy rendben van a labor, a pajzsmirigy funkcióban van eltérés, de nem kell még vele foglalkozni. És ennyi. Nem oldotta meg a problémám amiből a tüneteim adódtak, és nem tudom most mit csináljak. Lehet-e pajzsmirigy, vagy egyéb gond lehet. Üdv, Viki
Köszönöm a választ!
Kedves Kérdező! Mivel nem küldte az eddig kapott eredmények, sajnos nehéz valamilyen javaslatot közölni. Kérem az eredményeket. De szeretném mondani, hogy az elégtelen pajzsmirigy okozhat hasonló panaszokat. De ha vérszegény, cukorbeteg...