Hogyan étkezzünk okosan és örömmel az ünnepekkor?

A bejglivel, ünnepi ebédekkel és vacsorákkal tarkított időszakot sokan csak lassan múló bűntudattal élik meg. Nem kell így lennie, ha odafigyelünk egész decemberben!

Az ünnepi étrend problémái

Az ízek és az evés élvezete már nagyon korán kialakul bennünk. Az ünneplés, az önjutalmazás elmaradhatatlan kellékei az asztalra kerülő finom falatok. Ilyenkor nehéz megtalálni azt az egyensúlyt, amire a szervezetnek valóban szüksége van.

A testtömegünket számos biológiai paraméter befolyásolja, azonban a legfontosabb kiindulási alapot az energiamérleg adja. Az energiamérleg egyik tányérja szimbolizálja szervezetünk energia leadó folyamatait, a másik oldal az energia felvételt, a táplálkozás révén. A testmozgással, az élettani funkciók kielégítésével, de még a nyugalmi ébrenléttel és az alvással is testünk energiát használ fel, melynek mértéke egyénenként eltérő. Amikor e két oldal egyensúlyban van, testünk nincs rászorulva sem a raktározásra, sem a leadásra, így a testtömeg nem változik. Amikor az energiamérleg a felvétel oldalra billen, és az energia-leadási oldal nem változik, akkor a szervezet energiaraktározással válaszol, azaz zsírszövetet képez. Ahhoz, hogy ezt a folyamatot befolyásolni tudjuk, kétféle módon kezdhetünk hozzá: vagy a felhasználási oldalt növeljük, azaz több energiát égetünk el fizikai aktivitás során, vagy a felvételi oldalt csökkentjük, azaz kevesebb energiát veszünk magunkhoz étkezéssel.

A testtömeg állandósága az energiamérleg egyensúlyában rejlik. A hízás folyamata lehet drasztikusan gyors, de szinte észrevétlen is: az évente az ünnepek alatt felszedett csupán egy kiló felesleg - gondoljunk bele - öt-tíz év alatt mennyit jelent.

Mi kerül az ünnepi asztalra?

Táblázatunkból megtudhatja, hogy az egyes tápanyagok mennyi kalóriát, zsírt, vagy épp rostot tartalmaznak! Tengernyi energia

Az ünnepek során az ajánlott napi 2000 kalória energiatartalmú étrendnek a többszörösét is elérheti az étrend. Ráadásul a hidegebb hónapokban a testmozgás mennyisége csökken. A két folyamat akár heti 1,5 kg hízást is eredményezhet. Az ajánlott energiabevitel mellé a tápanyag-beviteli szükséglet naponta 58 g fehérjét (az összes energia 12 százaléka), 64 g zsírt (30 energiaszázalék), és 283 g szénhidrátot (58 energiaszázalék) jelent. Emellett az étrend - a táplálkozási ajánlásoknak megfelelően - naponta 300 mg koleszterint, napi 800-1000 mg kalciumot , napi 2000 mg nátriumot (5 g konyhasót) és legalább 25 g rostot kell tartalmazzon.

Egészséges karácsonyi étkezés? Van rá lehetőség!

Hibás arányok

Az ünnepi ételeknek a nagy energiamennyiségén túl a tápanyagok helytelen aránya is szerepet játszik a testtömeg növelésében. A hús- és halételekben bővelkedő fogások megnövelik az étrend fehérjetartalmát. A nagy fehérjebevitel együtt jár - az állati eredetű termékek miatt - a zsírbevitel növekedésével. Megjegyzendő, hogy a mákos kalács pótolja bizonytalan arányban.

Számolja ki elhízás mellett a fentiek a legfontosabb kockázati tényezői a szív-ér rendszeri betegségeknek. A finomított cukrok fogyasztásának emelkedése zárja a sort. A táplálkozástudományi szakemberek javaslatai alapján a hozzáadott cukor mennyisége az étrend energiatartalmának maximum 10 százalékát adhatja. A karácsonyi és újévi finomságok hatalmas mennyiségű cukrot tartalmazhatnak, ami tovább rontja a táplálék-beviteli arányokat, s mellette kisebb összetett szénhidrát-fogyasztás figyelhető meg. Ezek a hiányosságok - amik első olvasásra többletnek tűnhetnek - hozzájárulnak ahhoz, hogy néhány hét alatt akár 5-10 kg felesleg kerüljön ránk. Ha az ünnepeket nem a megszokott ruházatunkban töltjük (pl. kényelmes szabadidőruhában), még a derékszíj sem fog figyelmeztetni bennünket! Forrás: a GoodMilk és a Montice tejtermékeket forgalmazó Mona Hungary Kft. sajtóanyaga

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7, +13 °C
Minimum: -7, +2 °C

Megnövekszik a felhőzet, kevés helyen eső, zápor is lehet. Élénk, erős északnyugati szél mellett 7, 13 fokos maximumhőmérsékleteket mérhetünk. Szerdán gyenge melegfronti hatás érvényesül. Erősödhetnek a gyulladások, többen fáradékonyságot, dekoncentráltságot tapasztalhatnak. Fokozódik a migrénhajlam, emellett alvásproblémák és ingerlékenység is felléphetnek. A hőmérséklet emelkedik, de a szél és a felhők miatt a mért értékeknél alacsonyabban alakulhat az érzett hőmérséklet. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás gyengén süllyed.

Egészséget befolyásoló hatások: