Folyadékpótlás az élet alapja

Szervezetünk működéséhez és egészségünk megőrzéséhez a helyesen összeállított étrend mellett rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztás is. Testünk kb. 70 százalékát víz képezi. A vizet az élet alapjaként is szokták említeni.

A víz nélkülözhetetlen a szervezetben végbemenő anyagcsere-folyamatokhoz, a vízben oldódó vitaminok hasznosulásához, a folyadékháztartás, az úgynevezett sav-bázis egyensúly fenntartásához, a szervezet hőszabályozásához, a felesleges és káros anyagok kiválasztásához. Idegi-hormonális szabályozás finom összehangolt munkája áll mindezek hátterében, amely biztosítja a megfelelő folyadékháztartást, hogy pl.: érezzük a szomjúságot, vagy hogy a vesénken keresztül csak azok az ásványi anyagok választódjanak ki, amelyek szervezetünkben akkor feleslegesek. Ez a szabályozó rendszer csak akkor tud jól működni, ha egészségesek vagyunk. Idős embereknél és kisgyermekeknél különösen érzékeny a rendszer, ezért az ő esetükben kiemelten fontos a megfelelő folyadékbevitel. Akut betegségeknél, amikor ezek a bajok lázzal, hasmenéssel, hányással járnak, illetve nagy melegben, amikor folyadékleadásunk az izzadás révén fokozódik, szintén figyelni kell a folyadékpótlásra. Nem mindegy azonban, hogyan választjuk meg az innivalóinkat, hogyan vesszük magunkhoz a naponta szükséges minimum 1,5-2 liter folyadékot.

Szomjoltásra

A napi folyadékigény fedezéséhez, szomjoltásra legalkalmasabb az ásványvíz, víz, ezen kívül a napi folyadékigény fedezéséhez az innivalók közül legjobb a gyümölcs-, a zöld-, esetleg a feketetea, a magas rosttartalmú gyümölcslevek, a zöldséglevek, a sovány tej. Az ásványvíz természetes értékes ásványi anyagokat hordoz. A teák között ki kell emelni a zöldteát, amely gazdag antioxidáns tulajdonságú flavonoid vegyületekben. A rostos gyümölcslevek tartalmazzák a gyümölcsből származó értékes tápanyagokat, így elsősorban káliumot, magnéziumot, C-vitamint, béta-karotint, élelmi rostot. Természetesen otthon is készíthető friss gyümölcs- vagy zöldséglé gazdag vitamin- és ásványianyag-tartalommal. A szűrt, cukrozott "gyümölcslevek" és az üdítőfélék cukron, vízen és adalékanyagokon kívül szinte mást nem tartalmaznak. Más kategóriát jelentenek a kólafélék, ugyanis 1 dl-ben 11 mg koffein is található, amelyről köztudott a vérnyomást befolyásoló és a kalcium fokozott "ürítésére" gyakorolt hatása. Így minden életkorban, de különösen gyermekkorban mellőzendő! A zsírszegény tej, kefir, joghurt amellett, hogy szintén fontos folyadékforrásunk, rendkívül értékes kalcium-, A-vitamin-, D-vitamin-, B2- vitaminforrás. A tejet fogyaszthatjuk natúr formában, készíthetünk belőle tejes italokat, turmixokat, és felhasználhatjuk ételek készítéséhez is.

Hangulatfokozásra

A folyadékok, italok táplálkozás-élettani jelentőségükön kívül más szerepet is betöltenek. Például a gyümölcslevek üdítenek, frissítenek, és egyesek nagymértékben növelhetik a gasztronómiai élvezetet is. A jó étel, a jó ital hozzátartozik az ünnepeinkhez. Az ünnepi asztalon a főszerep az alkalomhoz illően elkészített, föltálalt ételeké, de mellettük kellő hangsúlyt kell, hogy kapjon az étkezéshez jól megválasztott és ízlésesen, tetszetősen feltálalt ital is.

Az alkoholos italok fogyasztását általában ajánlatos mellőzni, de alkalmanként, ünnepekkor csak emeli az est fényét, és természetesen javítja a hangulatot is. Nem mindegy, hogy milyen ételhez milyen italt kínálunk. Például óriási választék van ma már a magyar borokból. Ezek közül a levesekhez, előételekhez, fehér húsokhoz, halakhoz általában könnyű száraz, félszáraz fehérbort, a vörös húsokhoz és a nehezebb ételekhez pedig száraz, félszáraz vörösbort ajánlatos kínálni. Édességekhez, desszertekhez a félédes, édes borok, a finom sajtokhoz pedig a kis savtartalmú fehérborok illenek. A fehérbor optimális fogyasztási hőmérséklete 12-14 C fok körüli, a vörösbor 16-18 C fok körül a legízletesebb. A pezsgőt is behűtjük, nem véletlen, hogy ezt az italt jobb vendéglőkben jegesvödörben szervírozzák. A gyümölcsös bólék itatják magukat, és becsapósak is, mert kevésbé érezhető bennük a szesztartalom. Legalábbis ameddig kortyoljuk, kanalazzuk, s nem állunk lábra. Akkor mutatja meg az erejét! Épp ezért ne a magas alkoholtartalmú, rövid italokkal készítsük. Alapanyaga legyen a gyümölcs és a cukor mellett bor és ásványvíz, mással ne nagyon keverjük, a pezsgővel is bánjunk csínján. Jó lehűtve, 1.5 dl-es csészékben tálaljuk.

Egyébként a rövid italokat felejtsük el, ajánlatos inkább koktélokat, illetve úgynevezett "hosszú italokat" készíteni, amelyeket különféle recept és ízlés szerint valamilyen likőrféle vagy egyéb alkoholtartalmú ital, gyümölcslé vagy gyümölcsszörp, citromlé, jégkocka, esetleg cukor, végül szódavíz alkot. A jó hangulathoz egy ízlésesen dekorált ital az alkoholtartalmától függetlenül is hozzá tud járulni. Természetesen a koktélok és bólék alkoholmentesen is elkészíthetők, ízlés szerint különböző variációban.

Szemrevalónak

Jó, ha minden esetben készül egy alkoholmentes változat is, ugyanúgy gusztusosan díszítve, föltálalva, különös tekintettel a babát váró vagy éppen még szoptató kismamákra és a gyermekekre. A gyerekek is szeretnek - főleg az ünnepi asztalnál - "felnőttes" jellegű italokat fogyasztani, amelyek készítésébe vagy bevonhatjuk őket, vagy pedig a nagyobbak ők maguk is elkészíthetik, földíszíthetik. És tessék elhinni, nekik elég a látvány, az, hogy az övék is olyan, mint az anyué, az apué. De a legnagyobb felelőtlenségek közé tartozik, ha a szülők, ha a felnőttek kínálják meg az "igazival" a gyereket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra