A húsleves tényleg gyógyítja a megfázást

Nem csak népi bölcsesség: megfázás esetén a húsleves valóban enyhíti a panaszokat. Ezt a legújabb kutatás is alátámasztotta.

A meghűlés kezelésére generációk óta az egyik legismertebb - és legnépszerűbb - népi gyógymód a húsleves . Napjainkban is sokszor kínálják a lábadozókat egy tányér gőzölgő levessel, ami valóban sokaknál hozhat gyors javulást. Az Egyesült Államok kutatói tudományos tényekkel is megpróbálták alátámasztani a húsleves világszerte ismert gyógyhatását - és sikerült nekik. Tanulmányuk szerint a csirkéből főzött húsleves gyulladáscsökkentő hatású, és segíthet enyhíteni a felső-légúti fertőzések tüneteit. Egy másik kutatás emellett azt is alátámasztotta, hogy a forró leves a benne lévő fűszerekkel segít a megfázás miatti vérbőség enyhítésében.

A megfázás a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik, különösen az októbertől márciusig tartó hónapokban. A munkahelyről való hiányzások okai között élén jár. Kialakulásáról és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Így gyógyít a húsleves

A csirkehúsból főzött leves gyógyító hatását már közel egy évezreddel ezelőtti iratok is megemlítik: a 12. században élt egyiptomi származású orvos és filozófus, Maimonidész is javasolta fogyasztását a megfázásos tünetekre. Azóta az ízletes étel receptjét generációk adták tovább, nagyanyáink jellegzetes ízei pedig rengeteg embernek segített átlendülni a nehéz napokon.

A legújabb tanulmány azonban nem az embert, hanem annak fehérvérsejtjeit vizsgálta a leves fogyasztását követően. Dr. Stephen Rennard a három legnépszerűbb húsleves receptet vette górcső alá, amelyekben a csirkehúson kívül szerepel például a hagymát, édesburgonya, fehérrépa, sárgarépa, zeller, petrezselyem , só és bors. Arra volt kíváncsi, hogy ezek az összetevők milyen módon befolyásolják a neutrofilek mozgását. Ezek a leggyakrabban előforduló fehérvérsejtek a szervezetünkben, és feladatuk, hogy megvédjenek minket a fertőzésekkel szemben.

Megfázás esetén egy tányér húsleves valóban enyhíti a panaszokat
Megfázás esetén egy tányér húsleves valóban enyhíti a panaszokat

Az eredmények azt igazolták, hogy a leves jótékony hatással van a szervezetünkre, segíti a neutrofilek munkáját, ezáltal csökkentheti a szervezetben jelentkező gyulladásos folyamatokat. A levesben lévő, magas tápanyagtartalmú összetevők segítenek feltölteni a szervezet lemerült készleteit, a zöldségek például sok vitamint és antioxidánsokat is tartalmaznak.

Nem ez az egyetlen kísérlet, ami igazolta a húsleves gyógyító hatását. Egy másik, közel negyven évvel ezelőtti kutatás arra jutott, hogy a csirkeleves aromája, hőmérséklete és fűszerei segítik a légutak megnyitását és a gyulladás miatti vérbőség enyhítését. Mivel a megfázással járó panaszok - az orrfolyás vagy a fokozott izzadás - dehidratálják a szervezetet, a fokozott folyadékfogyasztás is nagyon fontos ilyen esetben. Ezen nem csak a húsleves, de gyakorlatilag bármilyen leves segíthet.

Forrás: Daily Mail Online

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra