Szegény gyerekek között több az ADHD-s?

Brit kutatók összefüggést mutattak ki a gyermekkori figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (attention deficit hyperactivity disorder, ADHD) és a társadalmi/gazdasági státusz között.

A szaklapban megjelent kutatáshoz az Exeteri Egyetem Orvostudományi Karának kutatói a 2000 és 2002 között született, több mint 19 500 brit gyermeket tartalmazó Millenniumi Kohorsz Vizsgálat adatbázisát használták fel. Eredményeik azt mutatták, hogy az Egyesült Királyságban összefüggés figyelhető meg a gyermekkori figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (attention deficit hyperactivity disorder, ADHD) és a társadalmi/gazdasági státusz között.

A kutatásból kiderült, hogy több ADHD-s gyerek származik a létminimum alatt élő családokból, mint az általános népességből. Azt is kimutatták, hogy a szociális lakhatási programban részt vevő családoknak körülbelül háromszor nagyobb az esélye arra, hogy gyermekük ADHD-ban fog szenvedni, mint azoknak, akik saját otthonban élnek.

A kutatócsoport arról is beszámolt, hogy a fiatalabb anyák gyermekei is nagyobb eséllyel lesznek ADHD-sok. Az iskolai végzettséggel nem rendelkező anyáknak több mint kétszer nagyobb az esélyük arra, hogy gyermekük ADHD-s lesz, mint a diplomás anyáknak, és az egyedülálló szülőknek is nagyobb valószínűséggel lesz figyelemhiányos hiperaktivitás zavaros a gyermeke, mint az együtt élő szülők háztartásaiban.

A kutatást vezető dr. Ginny Russell elmondta, hogy bár az ADHD hátterében genetikai tényezők is állnak , a mostani eredmények egyértelműen bizonyítják, hogy a betegség a hátrányos szociális és gazdasági háttérrel is összefüggésben áll.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

Napos idő várható fátyol- és gomolyfelhőkkel, emellett nyugat, északnyugat felől megvastagszik a felhőzet, amelyből a Dunántúlon, estétől akár az Északi-középhegység térségében is elszórtan előfordulhatnak záporok, zivatarok. A délies szelet nagy területen élénk, néhol erős lökések kísérik.Késő estére 9 és 16 fok közé hűl le a levegő. Markáns fronthatásra ma még nem kell számítani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!