SMA: mit várhatunk a génpótló kezeléstől?

Három év leforgása alatt huszonhárom gerincvelői izomsorvadásban szenvedő gyerek kapott génpótló kezelést a Bethesda Gyermekkórházban. Van köztük, aki immár önállóan is tud járni.

A spinális izomatrófia (SMA) egy öröklött genetikai betegség, amely az izmok beidegzéséért felelős, illetve az azokat mozgató idegsejtek pusztulásával jár a gerincvelőben. Dr. Mikos Borbála, a Bethesda Gyermekkórház génterápiás munkacsoportjának vezetője, orvosigazgató a Magyar Nemzetnek nyilatkozva elmondta: kiemelten fontos, hogy a kezelés a lehető legkorábban elkezdődjön. „Minél fiatalabb korban kezdődik a terápia, annál több motoros idegsejt válik megmenthetővé. Az elpusztult motoros idegsejteket azonban egyik gyógyszer sem képes működésre bírni, ezért is kulcsfontosságú a betegség korai felismerése” – hangsúlyozta a szakember.

Az egyéb szűrővizsgálatokhoz levett vérmintából kimutatható az SMA is újszülötteknél. A szűrésnek már Magyarországon is elkészült a szakmai koncepciója .

Napjainkban három új gyógyszer is elérhető az SMA kezelésére. Ezek közül a négyhavonta gerincvelői űrbe fecskendezendő és a naponta szájon át adandó készítményt több hazai SMA-központ is eredményesen alkalmazza. A betegség kialakulásáért felelős hiányzó gént pótló készítmény pedig egyszeri beadást igényel infúzióban. Utóbbit jelenleg a Bethesda Gyermekkórház és a II. Sz. Gyermekklinika Neuromuszkuláris Centruma alkalmazza „A nemzetközi kutatások eredményei szerint mindhárom új gyógyszeres készítmény hatékonysága jelentős mértékben függ attól, hogy a kezelés milyen életkorban kezdődik” – mutatott rá Mikos doktornő.

SMA, Zolgensma, génterápia, spinális izomatrófia, gerinvelői izomsorvadás
Az első génterápiás kezelést 2019-ben végezték el a Bethesda Gyermekkórházban. Fotó: Vargosz/Bethesda Gyermekkórház

A Bethesda Gyermekkórházban 2019 óta huszonhárom gyerek részesült a génpótló kezelésben. A szakember kitért rá, a génpótló kezelést követő első hónapban hetente, a második és a harmadik hónapban pedig kéthetente ellenőrzik a betegeiket. Küldetésük azonban a korai gondozási hónapok után a gyermekek folyamatos komplex fejlesztése, a családok segítése, ami a lehető legjobb életminőség elérése érdekében még évekig tart.

„Ahhoz, hogy a hosszú távú fejlődésről objektív következtetéseket lehessen levonni, még időre van szükség, bár a nemzetközi tapasztalatok szerint az eredmények biztatóak öt évvel a génterápia után is. Az viszont elmondható, hogy a génterápiával kezelt betegeink jelenlegi életkora átlagosan csaknem három év, közülük több gyermek már nem szorul gépi lélegeztetésre, és egyikük sem veszítette el nyelésképességét. Többük, bár segítséggel, de már képes felállni, az egyik kisfiú pedig, aki még az elsők között kapta meg a kezelést, már húsz lépést tesz meg önállóan” – mondta el dr. Mikos Borbála.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra