Így lehet igazán hasznos a délutáni szunyókálás

Néha a délutáni szundi elengedhetetlen a feltöltődéshez. De nem minden esetben növeli energiaszintünket, ezért nem mindegy, mikor és mennyit alszunk.

Sokan azért sziesztáznak délután, mert fáradtnak érzik magukat, és azt remélik, visszanyerik az energiájukat. A délutáni alvás a Health Line cikke szerint jó hatással van a reakcióidőnkre, fokozza az éberséget, a figyelmet, segíti a logikus gondolkodást és érvelést, növeli a pozitivitást és a frusztrációtűrést, javítja a memóriát és a tanulási képességeket, és csökkenti a vérnyomást.

Az alvó emberrel is lehet kommunikálni? A Northwestern University szakemberei egy nagyon érdekes kutatást végeztek, melynek során mélyen alvó, REM-fázisban lévő emberekkel próbáltak kommunikálni. Az eredményeik azt mutatták, hogy az alvó emberek a szemmozgásaik segítségével képesek voltak egyszerű kérdéseket megválaszolni. Kattintson a részletekért!

De mennyit szundítsunk?

A szundikálás időtartama nagyban befolyásolja az ébredés utáni közérzetünket - ha álmosabbak, fásultabbak vagyunk, jó eséllyel többet aludtunk a kelleténél. A 45 percnél hosszabb alvások megzavarhatják a természetes alvásvezetést, megnehezítve ezzel az éjszakai elalvást, ez pedig "állandósíthatja az alváshiány káros körforgását" - véli Dr. Abhinav Singh, az Indiana Sleep Center orvosigazgatója. Szakértők szerint felfrissülést a rövid szundikálások hozhatnak, a 20-25 perc körüliek az ideálisak arra, hogy kipihentnek és energikusnak érezzük magunkat. Javulhat még a sportteljesítményünk, a memóriánk és a perceptuális tanulási képességeinkre is pozitív hatással lehet.

Néha a délutáni szundi elengedhetetlen a feltöltődéshez. Fotó: Getty Images
Néha a délutáni szundi elengedhetetlen a feltöltődéshez. Fotó: Getty Images

A rövid, könnyű, délutáni alvás azért energizálhat jobban, mert ebből jobb ébredni - elég ébernek érezzük utána magunkat. A hosszabb szundi azonban mély alvást eredményezhet, amitől bágyadtnak és dezorientáltnak érezhetjük magunkat. És mivel a szakértők szerint 25 perc után merülünk mélyalvásba , érdemes beállítani az ébresztőt, ha délután energikusabbak szeretnénk maradni. Az sem baj amúgy, ha ebben a 20-25 percben nem esünk bele ebbe a "könnyű alvásba". Egyrészt bármennyi idő hatásos, másrészt, "ha nem alszol el, az valójában azt jelenti, hogy nem vagy elég fáradt ahhoz, hogy elaludj" - fogalmazott Carmel Harrington, a Sleep Health Foundation alvásszakértője. Szóval nem kell 20 percig aludnunk ahhoz, hogy a hatás érvényesüljön.

Segíthet a koffeinszundi

Egy csésze kávé, tea vagy egy eszpresszó elfogyasztása után próbáljunk meg szundikáló üzemmódra váltani, 20-25 percre. Azzal, hogy a koffein blokkolja az egész nap felhalmozódó, az álmosságot elősegítő andezolinreceptorok működését, az energiaszintünk megugrik, nem érezzük magunkat fáradtnak.

Az sem mindegy, mikor pihenünk le

A legtöbb alvásszakértő azt javasolja, hogy legkésőbb 14 óráig iktassuk be a délutáni alvást. A már idézett Harrington szerint a délutáni szunyókálás ideális időpontja 12 és 14 óra között van. Az alvási rutin a mentális egészség és a minőségi pihenés miatt is aranyat ér.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti felében-harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatarok is kialakulhatnak. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Az előrejelzések szerint a szerdai napot kettős fronthatás dominálja majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra