Véres vizelet: daganatra és fertőzésre is utalhat

A véres vizelet komoly bajokra is utalhat, tehát ha ilyet tapasztalsz, gondolkodás nélkül keresd fel a háziorvosod vagy egy urológiai szakrendelést! Ide beutalót sem szükséges vinned.

Sokan hajlamosak elbagatellizálni az olyan tüneteket, ami nem okoz fájdalmat vagy nagyobb kellemetlenséget. Sajnos a véres vizelet is ilyen: rengetegen fordulnak vele túl későn orvoshoz. 

véres vizelet
Vérvizelésről (hematúria) nemcsak akkor beszélünk, ha friss vér, vérfoszlány látható a vizeletben; a vizelet színe a hozzá keveredő vér mennyiségétől függően lehet rózsaszín, vörös vagy rozsdabarna is. Fotó: Getty Images

Számos oka lehet

A véres vizeletet okozhatja vesekő, jóindulatú tumor, vese- vagy vesemedencegyulladás, különféle véralvadási zavarok, prosztatamegnagyobbodás, vakbélgyulladás, nőknél petefészek-gyulladás, de akár rosszindulatú daganatra is utalhat. Emellett különféle gyógyszerek (egyes antibiotikumok, fájdalomcsillapítók) is kiválthatják. 

Amennyiben hólyaghurutot jelez, akkor leggyakoribb tünetként még a vizeletürítés közben jelentkező csípő, égő érzés, a visszatérő, sürgető vizelési inger, illetve alhasi fájdalom és görcsök is jelentkeznek. Emellett a vizelet is kellemetlen szagúvá és zavarossá válhat. Jellegzetes tünet még, hogy az ember úgy érzi, nagyon kell pisilnie, és ez a vizelet kiürítésével sem változik.

Fontos információ  és ezt a férfiak esetében nem nehéz meghatározni –,hogy a vizeletürítés mely fázisában jelenik meg a vér. Ha a kezdetén, akkor a húgycső betegsége állhat a háttérben, gyulladás vagy irritációs folyamatok eredményeként. Ha az ürítés teljes ideje alatt látni vért, valószínűleg a vesék betegek, gyulladás vagy daganat miatt. Amennyiben az utolsó harmadban jelenik meg a vér, a hólyaggal van probléma és daganat gyanúja állhat fenn.

Az is előfordulhat, hogy szabad szemmel nem látható a vér jelenléte a vizeletben, arra csak egy rutinvizsgálat során derül fény. Az úgynevezett mikrohematúria esetén, amely kismértékű vérzést jelent, szintén fontos kivizsgálni a lehetséges okokat.

Hólyagrák is állhat a háttérben

A hólyagdaganat az esetek többségében rosszindulatú elváltozás, az érintettek nagy számára pedig egyértelműen utal, hogy hazánkban a férfiak körében ez a negyedik leggyakoribb rákos megbetegedés. Ezt a ráktípust az esetek többségében 60 évesnél idősebbeknél diagnosztizálják, de fiatalabb korosztályokban is előfordulhat. Igen magas a halálozási aránya, mert sokszor későn diagnosztizálják, hiszen sokáig nem okoz panaszt, illetve ha mégis, akkor azt az érintettek sokszor nem veszik elég komolyan. A korai diagnózis pedig ebben az esetben is életmentő lehet. A véres vizelet akkor is utalhat hólyagdaganatra, ha az csupán egyetlen egyszer fordul elő, és semmilyen egyéb panasz, fájdalom nem jelentkezik. Szintén erre a daganatra utalhat egyébként a fájdalmas vizelés, a hirtelen fellépő vizelési inger vagy az égő érzés vizeléskor. 

Becsapós lehet, de bizonyos ételek, például a bogyós gyümölcsök, a cékla, a rebarbara, a piros vagy barna ételfesték is elszínezhetik a vizeletet. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.