Fogfájás: mikor kell orvoshoz fordulni?
Okok és kezelési lehetőségekAz egyik legkellemetlenebb "élmény" a fogfájás. Sokféle oka lehet, és bár a legtöbb esetben a házi szerek vagy a fájdalomcsillapítók enyhíthetnek a fájdalmon, a probléma valódi megoldásához fogorvos segítségére is szükség van.
Fogfájás csillapítása otthon
Segítség, amíg eljutunk a fogorvoshoz. Kattintson!
A fogfájás oka a fog vagy az íny sérülése vagy betegsége. Jellemző, hogy a lyukas vagy törött fog miatt jelentkezik a fájdalom, hiszen így feltárulnak azok az idegek, melyeket a fog egyébként véd. A fogfájás oka lehet a tömés sérülése, az íny gyulladása, a fogfelszín kopása (például fogcsikorgatás miatt).
Az esetek nagy részében a fogfájás önmagától is megszűnhet, de a kiváltó ok kezeléséhez fogorvos segítsége szükséges, különben a fogfájás újra és újra visszatérhet. Mindenképpen keressük fel a fogorvost, ha a fogfájás 1-2 napnál tovább tart, nagyon erős, szinte elviselhetetlen, a fogfájás mellélázis társul. A fogfájás szakorvosi kezelése azért is fontos, mert a fertőzések nagyon könnyen továbbterjedhetnek, és olyan gyulladásos gócot hozhatnak létre a szervezetben, mely további súlyos tüneteket is okozhat.

A hosszan tartó fogfájással érdemes orvoshoz fordulni!
A fogfájás kiváltó okának kezelése történhet fogtöméssel, a fog eltávolításával, gyökérkezeléssel, az ínybetegségeknél a fogkő eltávolításának is hatalmas szerepe lehet. Bakteriális fertőzés esetén antibiotikumos kezelésre is szükség van, általában akkor, ha a fogfájást láz, az állkapocs nyitásának fájdalma is kíséri. Afájdalomenyhítésére általában minden hagyományos fájdalomcsillapító alkalmas.
A fogfájás megelőzése meglehetősen egyszerű. Mivel a fájdalom oka legtöbbször a fogszuvasodás, illetve az ínybetegségek, megfelelő szájhigiéniás szokások elsajátításával és betartásával, rendszeres fogmosással, fogselyem használatával, a fogkő eltávolításával és az évenkénti fogorvosi vizsgálattal elkerülhetjük a fogfájást.
Nagyon fontos, hogy afogápolásrészét képezze például az, hogy a töméseket, pótlásokat, koronákat és fogszabályozó eszközöket is rendszeresen ellenőriztessük.A fogcsikorgatás, vagyis a bruxizmus ellen speciális fogvédőt lehet alkalmazni.