Az orvos, aki álomba ringat
Az aneszteziológusDr. Szabó Károly
A tervezett műtétek előtt az aneszteziológus dönti el, a beteg műthető állapotban van-e, és ha igen, milyen altatási, érzéstelenítési mód a legmegfelelőbb számára. Az altatóorvos végig a beteg mellett marad, egész az ébredésig.
h i r d e t é s
Az aneszteziológia az orvostudomány érzéstelenítésre szakosodott ága. Érdekesség, hogy az anesztézia görög eredetű szó, jelentése: "érzés nélküli". Az aneszteziológus, köznyelven altatóorvos, fő feladata a műtéti beavatkozások alatt és után a fájdalom megszüntetése és csillapítása, valamint a beteg életműködéseinek ellenőrzése, egyensúlyban tartása. Az aneszteziológus egyben intenzív terápiás szakember is, így a kritikus állapotú, intenzív osztályokon kezelt betegek ellátásában is jártas.
Műtét előtt
A tervezett műtét előtt a kivizsgálás része az aneszteziológiai vizsgálat. Mint dr. Szabó Károly sebész, aneszteziológus a HáziPatika.com-nak elmondta, a laborvizsgálatok, röntgen- és ultrahangeredmények ismeretében fizikális vizsgálatot, illetve EKG és terhelést végeznek a betegen, szükség esetén kiegészítő vizsgálatokat (pl. szívultrahang, légzésfunkció) kérhet.Az aneszteziológus ezt követően állapítja meg, hogy a beteg alkalmas-e a műtétre, illetve - a sebésszel egyeztetve - dönt arról, hogy (a betegség függvényében) milyen fajta altatást válasszanak. Ezt követően előírja az előkészítéskor adandó gyógyszert. Az aneszteziológus a műtét alatt végig, altatás esetében egészen az ébredésig a beteg mellett van, figyeli állapotát.
Így dolgozik az aneszteziológus
Az aneszteziológusok által alkalmazott fájdalomcsillapítási és érzéstelenítési módszerek attól függően különböznek, hogy kiterjednek-e az egész testre (általános vagy helyi érzéstelenítés), illetve a beteg tudata megmarad-e a beavatkozás során vagy sem.
Általános anesztézia, narkózis (altatás) folyamán a beteg intravénásan vagy maszkon keresztül adagolt altatószerek hatására a tudatát és a fájdalomérző képességét is elveszíti. Sokszor szükséges a beteg izmainak ellazítása is izomrelaxáns gyógyszerekkel. Ilyenkor a légzőizmok sem működnek, ezért műtét alatt gépi lélegeztetés szükséges. A műtét végére az adagolt gyógyszerek hatása csökken, vagy az altatóorvos felfüggeszti az altatást, így visszatér a beteg saját légzése és tudata. A módszer gyakran alkalmazott megoldás hasi, mellkasi műtéteknél.
Másik módszer az úgynevezett spinális és epidurális anesztézia (EDA). Az ún. gerincközeli érzéstelenítési módoknál egy vékony tű segítségével a gerinccsatorna megfelelő szakaszába adják be az érzéstelenítőt, így a gerincvelőben futó idegek blokkolásával érik el a fájdalomcsillapító hatást. A beteg tudata a spinális és epidurális anesztézia során megmarad. Ez a császármetszések alatt alkalmazott érzéstelenítés egyik leggyakoribb módja.
A perifériás idegblokád általában végtagi műtéteknél alkalmazott eljárás, melynek lényege, hogy csak a műtéti terület beidegzését ellátó perifériás idegrostok működését függesztik fel érzéstelenítők segítségével. Az úgynevezett infiltrációs érzéstelenítés során a beavatkozás helye körül a bőrbe érzéstelenítőt (pl. lidocain) injekcióznak, így csak az adott kis terület lesz érzéketlen. Jellemzően bőrsebészeti beavatkozások során használt módszer és általában az operáló orvos alkalmazza.
Névjegy: Dr. Szabó Károly
1946-ban született, a SOTE-n végezte orvosi tanulmányait. Aneszteziológiából és általános sebészetből szakvizsgázott. Több mint 30 éves klinikai tapasztalattal rendelkezik, vezette a móri kórház sebészeti osztályát is, jelenleg Gyöngyösön dolgozik sebészként. A Magyar és a Nemzetközi Sebésztársaságnak is tagja.
Olvassa el sorozatunk további cikkeit is!
Akire az alkoholbetegek támaszkodhatnak - Az addiktológus
Fű, gyümölcs, macska - mit nem bír a szervezetünk? - Az allergológia
Az orvos, aki álomba ringat - Az aneszteziológus
Az orvos, aki a fülünkön segít - Az audiológia
Aki a bőrünkre figyel - Mit csinál egy bőrgyógyász?
Mivel foglalkozik a gasztroenterológus? - Dr. Harasta Editet kérdeztük
Idegrendszerünk őre: mit csinál a neurológus? - Dr. Buda Botondot kérdeztük
Nem csak boncol! - Mit is csinál a patológus?
Akik szikével állítják helyre az önbizalmat - Mivel foglalkozik egy plasztikai sebész?
Mivel foglalkozik a kardiológia? - Mielőtt orvoshoz megy...
Tüdőgyógyászat: mivel foglalkozik a pulmonológus? - A tünetektől a kezelésig
Mi vár ránk a szemészeten? - Mielőtt orvoshoz megy, nem árt tudni
Mit csinál az urológus? - Újabb szakorvost mutatunk be
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!