H1N1: Összefogott a nőgyógyász szakma a tragédiák miatt!

Rendkívüli összefogást mutat, hogy a szülész-nőgyógyász orvosok prominens személyiségei közös nyilatkozatban

Így halt meg H1N1-ben a 21 éves kismamaszólítottak fel mindenkit a H1N1 elleni oltásra - az egyetlen biztos védekezésre."Az elmúlt hetek nemzetközi és a hazai járványügyi statisztikái, a járványügyi szakmai szervezetek jelentései és állásfoglalásai szerint ma már egyértelművé vált, hogy az új influenza A(H1N1)v 2009 vírus okozta influenza-világjárvány veszélyesebb, mint a korábbi szezonális influenzajárványok voltak. Ez a vírus a veszélyeztetett csoportokban sokkal agresszívabb, súlyosabb, több, olykor halálos szövődményt okoz. A legveszélyeztetettebbek ebben a járványban a várandósok, amit a hazai halálesetek is bizonyítanak.

Valamennyi hazai és nemzetközi szakmai szervezet állásfoglalása ma már egyértelmű: a járvány továbbterjedése, a súlyos, halálos szövődmények csak a védőoltással előzhetők meg, a védőoltásnak nincs alternatívája.

Túl okos az influenza! Hogyan védekezhetünk?Az eddigi oltások során bebizonyosodott, hogy az új influenza A(H1N1)v 2009 elleni védőoltásnak nincs az anyát vagy a magzatot károsító hatása, nem okoz súlyos megbetegedéssel járó szövődményeket. Az anyában termelődött ellenanyag átjut a magzatba, a szoptatás során az újszülöttbe, a csecsemőbe, így számukra is védelmet biztosít, ezért a szoptatás nagyon fontos.

A szülészeti és nőgyógyászati szakma vezetői azzal a kéréssel fordulunk a szülész-nőgyógyász kollégákhoz, a család- és háziorvosokhoz, a védőnőkhöz, az egészségügyben dolgozókhoz, hogy a személyes higiénia betartása mellett hívják fel a figyelmet az influenza elleni védőoltás jelentőségére, aktívan vegyenek részt a szakmailag megalapozott tájékoztatásban, a lakosság minél szélesebb körű védelmének biztosításában, a védőoltással elérhető minél szélesebb körű közösségi védelem kialakításában.

Tévhit, hogy az oltás legyengíti a szervezetet

A szakmailag illetékes hazai és nemzetközi szakemberek állásfoglalása alapján az új influenza A(H1N1)v 2009 elleni védőoltást javasoljuk valamennyi leendő terhesnek, a várandósoknak (terhességi kortól függetlenül, az első trimeszterben is), a gyermekágyasoknak, a szoptató anyáknak, az őket ellátó egészségügyi dolgozóknak, a körülöttük levő családtagoknak (az 1 évesnél idősebb gyermekeknek is), a védtelen embereknek.

Felhívásunktól azt reméljük, hogy az eddig még bizonytalanokat is sikerül meggyőzni a védőoltás jelentőségéről. A szakmailag megalapozott magatartásukkal, felelősségteljes, korrekt tájékoztatásukkal járuljanak hozzá ahhoz, hogy minél többen részesüljenek védőoltásban. Szeretnénk, ha a továbbiakban egyetlen várandós nőt, egyetlen magzatot sem veszítenénk el az influenza miatt."

Debrecen, 2009. december 13.

Prof. Dr. Tóth Zoltán Prof. Dr. Pál Attila

tanszékvezető tanszékvezető

a Szakmai Kollégium elnöke a Magyar Nőorvos Társaság elnöke

A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikák tanszékvezető professzorai:

Prof. Dr. Bódis József Pécsi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

Prof. Dr. Pajor Attila Semmelweis Egyetem I. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

Prof. Dr. Pál Attila Szegedi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

Prof. Dr. Rigó János Semmelweis Egyetem II. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

Prof. Dr. Tóth Zoltán Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

A Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium tagjai

Prof. Dr. Tóth Zoltán elnök, tanszékvezető, Debrecen

Prof. Dr. Pajor Attila titkár, tanszékvezető, Budapest

Dr. Pap Károly titkár, főorvos, Nyíregyháza

Dr. Bedő Tíbor főorvos, Berettyóújfalu

Prof. Dr. Bódis József tanszékvezető, Pécs

Dr. Csákány M. György főorvos, Budapest

Dr. Demeter János főorvos, Budapest

Dr. Koncz János főorvos, Budapest

Prof. Dr. Pál Attila tanszékvezető, Szeged

Prof. Dr. Papp Zoltán egyetemi tanár, Budapest

Prof. Dr. Rigó János tanszékvezető, Budapest

Prof. Dr. Rákóczi István főorvos, Budapest

Prof. Dr. Szabó István egyetemi tanár, Pécs

Prof. Dr. Török Miklós főorvos, Budapest

Dr. Ungár László főorvos, Budapest

A Magyar Nőorvos Társaság vezetősége

Prof. Dr. Pál Attila elnök, tanszékvezető, Szeged

Prof. Dr. Török Miklós főtitkár, főorvos, Budapest

Dr. Berkő Péter titkár, főorvos, Miskolc

Dr. Pap Károly titkár, főorvos, Nyíregyháza

Dr. Ács Nándor pénztárnok, egyetemi docens, Budapest

Prof. Dr. Bártfai György egyetemi tanár, Szeged

Dr. Kis Csitári István főorvos, Salgótarján

Prof. Dr. Pajor Attila tanszékvezető, Budapest

Prof. Dr. Rigó János tanszékvezető, Budapest

Dr. Rucz Árpád főorvos, Békéscsaba

Prof. Dr. Siklósi György egyetemi tanár, Budapest

Prof. Dr. Szabó István egyetemi tanár, Pécs

Prof. Dr. Tóth Zoltán tanszékvezető, Debrecen

Dr. Török Olga egyetemi docens, Debrecen

Oltóközpontok listája térképpel:

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ezt az italt senkinek sem ajánlja a szívsebész – Már kis mennyiségben is növeli a vérnyomást
Befőzés: betiltották ezt a régóta használt tartósítószert – Mutatjuk, mit használhatsz helyette
citromos víz
Kiderült az igazság a citromos vízről – Így hat valójában a szervezetre
D-vitamin
Meglepő, melyik vitamin az emésztés rejtett támasza – Hiánya hamar panaszokat okoz
Azonnali hatállyal kivonták a forgalomból ezt a gyógyszert – a betegektől is visszakérik
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +29 °C
Minimum: +17 °C

Általában felhőtlen idő várható csapadék nélkül. Az északias szél általában mérséklődik, de hazánk keleti harmadán továbbra is nagy területen élénk marad.A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 12 és 18 fok között várható, több fokkal alacsonyabb a szélcsendes, hidegre hajlamos helyeken, míg kissé magasabb értékeket a nagyobb városokban, vízpartokon mérhetünk. Gyenge hidegfrontra készülhetnek szerdán az arra érzékenyek.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A horzsolásra hintőport kell szórni. Igaz vagy hamis? – Teszteld a sebkezelési tudásod! Bár egy kisebb sebet látszólag egyszerű ellátni, de könnyű hibázni is. Töltsd ki sebkezelési kvízünket, és derítsd ki, mennyire vagy tisztában az alapvető elsősegélynyújtási szabályokkal!
kvíz
„Lehet hogy demiszexuális vagyok?” – Ezzel a 8 kérdéssel kiderítheted A vonzalom nem mindenkinél működik ugyanúgy. Egyeseknél csak azután jelenik meg, hogy valódi érzelmi kötelék alakult ki bennük – ők a demiszexuálisak. Vajon te is közéjük tartozol? Most kiderítheted.