Aki szenvedett már életében hólyaghuruttól – ismertebb nevén felfázástól –, valószínűleg sosem felejti el a fertőzés rendkívül kellemetlen tüneteit: a hirtelen jelentkező és nem múló vizelési ingert (amely még azután sem szűnik, hogy néhány csepp vizeletet kipréseltünk magunkból), a csípő, égő érzést vagy éppen az alhasi görcsöket. Súlyos esetben a fertőzést hőemelkedés, láz, hidegrázás, hát- vagy deréktáji fájdalom is kísérheti – ilyenkor már valamiféle szövődményre is gyanakodnunk kell.
Bár népiesen egyszerűen felfázásnak szoktuk hívni, az elnevezés megtévesztő lehet: igaz ugyan, hogy az altest lehűlése szerepet játszhat a hólyaghurut kialakulásában, valójában a felfázás egy baktériumfertőzés, amelyet az esetek 80 százalékában az E. coli nevű bélbaktérium okoz. A hólyaghurut a férfiakat is érintheti, anatómiai felépítésükből adódóan azonban a nők jóval fogékonyabbak a felfázásra: a húgycsövük sokkal rövidebb, így a kórokozók könnyebben és gyorsabban jutnak el a húgyhólyagba.
Medveszőlő, a nők megmentője
A hólyaghurut megelőzésére és korai stádiumban történő kezelésére számos szelíd gyógymód létezik – segítségül hívhatjuk például a gyógynövények erejét. Ám a terápiánk kiválasztása előtt arra mindig érdemes figyelni, hogy lehetőleg olyan gyógynövényt használjunk, amely a népi gyógyászatból ismert hatása mellett klinikai hatásvizsgálatokkal is rendelkezik. Ebből a szempontból is megfelelő választás lehet a medveszőlő.
A medveszőlő antimikrobiális hatását számos vizsgálatban igazolták: kimutatták, hogy 78 baktériumtörzs, köztük a fertőzések 80 százalékát okozó E. coli baktérium szaporodását is képes meggátolni. Antibakteriális aktivitása mellett gyulladáscsökkentő, a baktériumok megtapadását gátló, valamint enyhe vizelethajtó hatással is rendelkezik. Igazolt gyógyhatásainak köszönhető, hogy a medveszőlő kivonatát az Európai Gyógyszerügynökség hagyományos növényi gyógyszerként ismerte el.
A medveszőlő hatásáért a benne található, egyszerű kémiai szerkezetű arbutin nevű vegyület a felelős. A molekulának nagy előnye, hogy antibakteriális hatása van, de – az antibiotikumokkal ellentétben – nem alakul ki vele szemben rezisztencia, ami visszatérő fertőzések esetén különösen előnyös.
A medveszőlő egyetlen hátránya, hogy a belőle készített teának igen fanyar, kissé kesernyés íze van, emiatt nem mindenki fogyasztja szívesen. A tea az érzékenyebbek esetében ráadásul gyomorirritációt, émelygést, hányingert és hányást is okozhat. Az irritáló hatás csökkenthető a tea ízesítésével, de hatékony megoldást jelenthet az is, ha a gyógynövényt tabletta formában alkalmazzuk.
Urzinol – az akut felfázás kezelésére
A vény nélkül kapható Urzinol tabletta medveszőlőlevél-kivonatot tartalmaz, ennek köszönhetően segíthet csillapítani az enyhe hólyaghurut kezdeti, hirtelen fellépő, kellemetlen tüneteit, mint a sürgető vizelési ingert vagy az égő érzéssel járó hólyagürítést. A felfázás jeleinek észlelése után mielőbb elkezdett kúra 2-3 napon belül eredményes szokott lenni. Ha a néhány napos kezelés nem jár eredménnyel, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hogy pontosítsa a diagnózist, valamint további terápiát javasoljon.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT! GYÓGYSZERÉSZÉT!