Szteroid-fóbia
A szteroid szó sok félinformáció következtében a köztudatban meglehetősen rossz csengésűvé vált. Nagy kár lenne azonban, ha e félreértések miatt azok sem használnák, akiknek feltétlen szükségük lenne rá.
h i r d e t é s
Szteroid-fóbia
Sok laikus, ha meghallja a szteroid szót, megijed, talán, mert az illegálisan használt doppingok, erősítő-izomnövelő szerek jutnak eszébe, netán a formátlanná nyomorított NDK- sportolónők képe dereng fel a múltból... pedig szteroid sokféle van, és adott esetben, megfelelően adagolva nélkülözhetetlen, akár életmentő gyógyszer is lehet. Így például az asztma alapját képező gyulladás csökkentésére, ezzel együtt a tünetek, a rohamok megelőzésére különösen hatékonyak a szteroid gyógyszerek.Szteroidok az asztma kezelésében

Az inhaláció történhet spray (adagolós aerosol), porlasztott gyógyszeroldat formájában illetve a jelenleg legkorszerűbbnek tartott porbelégző készülékekkel. Ma már az akut roham kivételével a legtöbb esetben a szteroidtartalmú asztma elleni gyógyszereket belégzéssel juttatják a beteg tüdejébe, így a hatása lokális, intenzívebb, de a nemkívánatos mellékhatásai is elkerülhetők. Gyermekkorban például a napi 400 mikrogramm kortikoszteroid inhalációs formában bejuttatva hosszú távon sem jár olyan mellékhatásokkal, amelyekkel szisztémás módon alkalmazva számolni kellene. Így indokolatlan az az ellenérzés, fóbia, amely a szteroidokkal szemben meggyökeresedett a közvélekedésben.
Nézzünk szembe a félelmekkel!
A szteroid kezelés esetén a szisztémás alkalmazás jár a legtöbb mellékhatás lehetőségével. Ebben az esetben ugyanis az injekciós formában közvetlenül, a tablettás kiszereléssel a bélcsatornán keresztül felszívódva az egész szervezet véráramába bekerül a hatóanyag, és nem csak ott hat, ahol a gyulladás zajlik. Ezért a mai klinikai irányelv ajánlása szerint a lehető legkisebb adagú, szájon át adagolt kortikoszteroidot adják, maximális adagú inhalált szteroid mellett. A tartós szisztémás szteroid-kezelés lehetséges mellékhatásai (amelyek klinikailag nem bizonyítottak, de biokémiailag felvetődtek, így csak hosszú távú követéses vizsgálatokkal tisztázhatók megnyugtatóan): oszteoporózis, hipertónia, cukorbetegség, ulcus, súlynövekedés, szürkehályog, hypadrenia, bőratrófia, izomgyengeség.Ezek a mellékhatások belégzéses vagy aeroszolos alkalmazás során nem jelentkeznek, mivel a szteroid a gyulladásgátló hatást helyileg, a légutak falában fejti ki. A tapasztalatok, nagyszámú beteg vizsgálata azt mutatja, hogy a terhesség alatt alkalmazott inhalatív szteroidok nem növelik a veleszületett magzati rendellenességek előfordulási arányát.
Ritkán, és enyhe formában jelentkezhetnek a helyi alkalmazás esetén is mellékhatások. Ilyen a szájpenész, a rekedtség, az irritatív tünetek, amelyek esélye jelentősen csökkenthető nagyobb toldalékrész alkalmazásával, illetve ha a belégzés után a beteg kiöblíti a száját, vagy ha ritkábban (napi egy, legfeljebb két alkalommal), de nagyobb adagokban biztosítják a számára szükséges gyógyszermennyiséget. Porbelégző esetében kevesebb az esélye a mellékhatásnak, mint aerosolos adagoló használatakor.
Gyermekek esetében a tartósan alkalmazott szteroid növekedésre gyakorolt hatását övezte a legtöbb aggodalom, ezek azonban nem igazolódtak. A Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet - amely Magyarország legnagyobb gyermek asztmacentruma - szakorvosainak tapasztalatai szerint gyermekkorban napi 400 mikrogramm kortikoszteroid inhalációs alkalmazása hosszú távon sem jár azokkal a mellékhatásokkal, melyek tablettában alkalmazva rövid idő alatt kialakulhatnak. A súlyos asztmás gyermekek növekedése valóban lelassul valamelyest (a kezelés első évében 1-1,5 cm a lemaradás), de ezért inkább maga a betegség, illetve a kezelés késői megkezdése a felelős, nem maga a kezelés. A végső testmagasságot azonban a 8-10 éves folyamatos kezelés sem befolyásolja.
Forrás: dr. Uhereczky Gábor: Asztmás a gyerekem (Springmed)
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!