Ritka betegség lesz a tbc

Évről évre csökken Magyarországon a tuberkulózisos (tbc-s) betegek száma - mondta el Kovács Gábor, az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgatója a tbc elleni küzdelem világnapja alkalmából.

Veszélyben a hajléktalanok

Milyen tünetekről ismerhető fel a tbc? Hogyan lehet kezelni a fertőzést? Részletek itt.

Tavaly 673 új tbc-s beteget jelentettek, és lassan Magyarország eléri azt a megbetegedési határértéket, ahol a tbc már ritka betegségnek számít. Szintén jelentős előrelépésnek nevezte a szakember, hogy csökkent a gyermekek körében regisztrált fertőzött esetek száma: tavaly összesen hat gyermek esetében jelentették a betegséget, közülük pedig mindegyik felgyógyult. Míg az 1950-es években Magyarországon tízezerre volt tehető a tbc okozta halálozás, addig mára ez a szám jelentősen csökkent: tavaly húszan haltak meg a fertőzésben.

Mára jelentősen lecsökkent a tuberkolózisos megbetegedések száma Magyarországon
Mára jelentősen lecsökkent a tuberkulózisos megbetegedések száma Magyarországon

Kovács Gábor jelezte, hogy a betegség legnagyobb kockázati tényezője a hajléktalanság, de a Máltai Szeretetszolgálat és a Korányi intézet együttműködése révén a hajléktalanok körében is csökkent a tbc-s esetek száma. A 673 új eset közül mindössze hatvan érintett hajléktalan.

Az uniós átlag felett

Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodájának igazgatója a tbc-világnap (március 24.) alkalmából arról beszélt, hogy az európai régióban az elmúlt évtizedben 4,3 százalékkal csökkent az új tbc-s esetek száma, ugyanakkor nagy kihívást jelent a gyógyszereknek ellenálló baktériumok megjelenése. Hozzátette: ez a csökkenési mérték nem elégséges ahhoz, hogy a betegséget visszaszorítsák.

Az irodavezető arról is beszámolt, hogy Magyarország mutatta az egyik legjobb eredményt az új tbc-s esetek számának csökkentésében 2012 és 2016 között. A magyarországi évenkénti átlagos csökkenés 11 százalék, mintegy háromszorosa az uniós országok értékének. A WHO tapasztalatai szerint Magyarországon egyre hatékonyabban lépnek fel a betegség ellen, és az, hogy csökkent a betegek száma, egy erős politikai, szakmai kötelezettségvállalásnak és az áldozatkész munkának köszönhető.

Ladányi Márta egészségügyi ágazati koordinációs helyettes államtitkár szerint Magyarország biztonságos országnak tekinthető a tbc-s megbetegedéseket tekintve, amiben nem kevés szerepe van a betegség ellen gyermekkorban adott kötelező védőoltásnak. Elmondta azt is, hogy az idei évtől Magyarország csatlakozott az ERINHA programhoz: a program módszertani és kutatási feladatainak köszönhetően javulhat a járványügyi biztonság.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra