Néhány szó a melléküreg-gyulladásokról

Egyesek szerint lassan már-már népbetegséggé válik az orrmelléküregek krónikus gyulladása, olyan gyakran keresik fel vele a betegek a háziorvost. Pedig egy sor kellemetlen tünetet előzhetnénk meg már helyes orrfújással és orrcsepp-használattal is.

Az orrmelléküregek gyulladása gyakori megbetegedés, a közép-európai lakosság kb. 5 százalékát érintheti. Mégis keveset tudunk arról, mi áll a háttérben, és emiatt a kezelése is gyakran háttérbe szorul, a későbbi szövődmények pedig sokkal bosszantóbbak és a panaszok is nehezebben orvosolhatóak.

Kedvező körülmények a gyulladáshoz

Az orr-melléküregek (arcüreg, homloküreg, rostacsontok) fontos részei a felső légutaknak, azaz nem meglepő, hogy a felső légúti gyulladások (nátha, garatgyulladás, torokgyulladás, mandulagyulladás) gyakori velejárója az is, hogy az orrmelléküregek is érintetté válnak a megbetegedések során.

A melléküregek gyulladásához kedvező feltételeket teremt, ha az arccsontok területén található üregekből valamilyen ok miatt nem távozik a felgyülemlett folyadék (pl. nem megfelelő technikájú vagy gyakoriságú orrfújás). Az üregeket nyálkahártya borítja, ez termeli a váladékot. Ha azonban megfázás vagy allergia miatt az orrnyálkahártya megduzzad, és a váladék nem ürül ki, megtelepedhetnek rajta a baktériumok, és elindul a gyulladásos folyamat. Hasonló panaszokhoz vezet emellett minden, a szellőzést akadályozó elváltozás, így a melléküregek beszűkülése, az orrsövényferdülés, az orrpolip és nagyon ritka esetben a foggyökér gyulladása is.

A tünetek jellegzetesek

Mi mindebből annyit érzünk, hogy az orrunk bedugul, majd később megfájdul az arcunk, a fejünk, nehezebben veszünk levegőt, előrehajláskor vagy kopogtatásra fájdalmat és nyomást érzünk a szem környékén és a homlokban, mindeközben pedig sárgászöld váladékot fújhatunk ki az orrunkból. Az illatokat sem érezzük, de ennél sokkal kellemetlenebb a gyulladással járó levertség és az esetlegesen jelentkező láz.

Kezeletlenül...

A nem teljesen kikezelt gyulladás krónikussá is válhat, ennek tünete az állandósult nátha és orrdugulás, illetve a szaglás tartós romlása. Kezelés hiányában a kórokozók átterjedhetnek a környező szövetekre, további szövődményeket okozva. Ki gondolná, hogy ezek között olyan súlyos betegségek is szerepelnek, mint az agyhártyagyulladás, a látásromlást okozó szemgyulladás, a tályog és a szívizomgyulladás?

Lehet, hogy csak a horkolás az, ami tünetként jelentkezik, de ennek hátterében is állhat az orrmelléküregek krónikus gyulladása. Agyhártyagyulladás például akkor léphet fel, ha a homloküregben a gyulladás a homloküreg hátsó falát áttöri, ez pedig fejfájással, lázzal, eszméletvesztéssel járhat, és az antibiotikum mellett ilyenkor már csak a műtét segít. A szemet érintő megbetegedések sem ritkák az arcüreg gyulladásánál, ugyanis az arcüreg felső fala a szemgödörrel közös, így egyenes utat kap a gyulladás, és átterjedhet a szemüreg felé is.

Hasonló szövődmény lehet az asztma is, hiszen az orrmelléküregek gyulladása kihatással lehet a tüdő hörgőinek és léghólyagocskáinak állapotára is. A melléküregek gyulladását tehát minden esetben komolyan kell venni!

Diagnózis, kezelés

Az orrmelléküregi gyulladásokat minden esetben fül-orr-gégészeti szakvizsgálat során lehet egyértelműen diagnosztizálni, esetleg képalkotó eljárások ( röntgen , CT, MR) segítségével. Kezelése során a melléküregek nyílásainak szabaddá tétele az elsődleges (pl. orrcsepp, esetleg öblítés, végső esetben műtét), a későbbi előfordulást kiküszöbölendő pedig el kell sajátítani a helyes orrfújási technikát, és megtalálni a számunkra legkényelmesebb nyálkahártya-lohasztó készítményeket (spray, csepp), amelyeket a nátha kezdetétől célszerű alkalmazni. Így kiküszöbölhető a nyálkahártya kiszáradása ugyanúgy, mint a felülfertőződések.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra